Otthonok és Kertek

6+1 pénztárcakímélő tipp a stílusos otthonhoz

Az Instagram és a Pinterest tele van mutatósabbnál mutatósabb lakásokkal, a képeket nézegetve pedig sokszor úgy érezzük, hogy számunkra ez a sikk és harmónia csak egy távoli álom. Pedig a gyönyörű otthon nem csak pénz kérdése: ennek a 6+1 tippnek a segítségével akkor is közelebb kerülhetsz a stílusos berendezéshez, ha éppen szorosabbra kell húznod a nadrágszíjat.

 

1. Hasznosíts újra!

 

Az újrahasznosítás napjainkban már egyáltalán nem ciki, sőt! A környezettudatosság, a régi dolgaink felújítása vagy újragondolása, használt kincsek felkutatása végre egy olyan trend, amely egyszerre tesz jót a környezetünknek, a közérzetünknek és a költségvetésünknek is. 

Nézzünk körül, van-e olyan bútordarabunk, amelynek egy kis tuninggal új életet adhatunk. Rengeteg segítő tartalom érhető el a neten, és a szükséges alapanyagok is egyre jobb minőségűek és egyre megfizethetőbbek. Festéssel, újrakárpitozással, javítással, szereléssel tovább használhatjuk a szeretett berendezési tárgyainkat, vagy teljesen új stílust adhatunk azoknak, amelyekre már ráuntunk.

Ha nyitott szemmel járunk, szuper újrahaszosítható darabokra akadhatunk a bolhapiacokon, garázsvásárokon, az adományboltok polcain vagy az online vásártereken. A személyes kedvenceim a helyi “Ingyen adom” és “Cserebere” csoportok, ahol (szinte) ingyen lehet szuper dolgokra akadni, és még a szociális kapcsolatokat is erősíti.

kézzel festett virágos komód

 

2. Derítsd fel a kínálatot!

 

Gyerekkoromban szombatonként piacra jártunk. Voltak olyan termékek, amiket mindig ugyanattól az árustól vettünk meg, például volt bevált hentesünk, de a többi dolog beszerzését egy alapos körbejárás előzte meg. Felderítettük a kínálatot, végiggondoltuk, mire van szükségünk, mi a célunk vele, és ott vettük meg, ahol az ennek megfelelő legjobb ár-érték arányra találtunk. 

Ezt a módszert javaslom a lakberendezési beszerzéseknél is: legyen egy bevásárlólistánk, tudjuk, hogy mit akarunk, hová szánjuk és mi a célunk vele. Ha tisztán látjuk magunk előtt, hová szeretnénk eljutni, kevésbé esünk az impulzusvásárlások csapdájába.

Derítsük fel a kínálatot: ne érjük be az első találattal, ami az internetes hirdetésekben szembejön velünk! Vessük össze a boltok árukészletét, használjuk a Google képkereső funkcióját és beszélgessünk bátran az ismerőseinkkel is arról, hogy mit keresünk, a személyes jó tanács sokszor aranyat ér!

3. Add el a régit, vedd meg az újat!

 

Ha vannak olyan bútoraid, berendezési tárgyaid, amelyekre már nincs szükséged, add el őket! Nézz körül az otthonodban, és légy kritikus: mi az, amit már nem használsz ki, mi az, ami már nem illik a stílusodhoz vagy az elképzelt koncepciódhoz? Ha ezeket a dolgokat nincs kedved vagy időd felújítani, újradizájnolni, akkor add el őket! Ami neked már lom, másnak lehet kincs! 

A Marketplace-en, az adok-veszek csoportokban vagy más online piactereken minimális energiabefektetéssel szabadulhatsz meg a megunt tárgyaidtól, a bevételt pedig fordíthatod olyan dolgok megvásárlására, amelyek funkcionálisan és esztétikailag is az otthonod kényelmét és szépségét szolgálják.

4. Ne csak a vizuális esztétikára koncentrálj!

 

Az otthonosság nem csak vizuális harmónia. Él bennünk egy vágy, egy sokszor ködös ábránd a tökéletes otthonunkról. Ezt az érzést pedig nem csak azáltal érhetjük el, hogy szépre rendezzük be a lakásunkat, házunkat. A többi érzékszervünket is be kell vonni, hogy az a komplex élmény, amit az igazi, stílusos otthon jelent, a miénk legyen. Drága bútorok vásárlása helyett gyakran elég, ha hangulati elemekkel gazdagítjuk az otthonunkat.

Vegyük körbe magunkat kellemes illatokkal: használjunk olyan tisztálkodási és tisztítószereket, amelyeknek az illatát is élvezzük, vegyünk pár illatgyertyát, szellőztessünk rendszeresen és alaposan.

Gondosan tervezzük meg a világításunkat! A félhomály nyomasztóan hat és hátráltatja a napi feladatok ellátását is. Használjunk hangulatfényeket is: bátran vegyük elő a karácsonyfaégőket, és használjuk az év bármely szakában!

Fordítsunk gondot arra, hogy minél többféle textúra legyen megtalálható a környezetünkben: a puha, érdes, bolyhos, selymes felületek, a meleg fa és a hűvös kő, a szikrázó üveg és a lágy tapéta mind-mind ingerek sokaságát adják. A kontraszt egyensúlyt teremt, az egyensúly harmóniát.

Ne becsüljük alá a hangok hatását sem: elég ha a szomszédból érkező bosszantó zajokra gondolunk, a stresszszintünk azonnal megemelkedik. Próbáljuk meg minimalizálni a számunkra idegesítő zajokat, hallgassunk zenét, nyugtató hatású természetihang-szimulátort vagy egyszerűen csak kapcsoljuk ki a háttérzajnak használt tv-t, és élvezzük a csendet! 

5. Vedd körül magad növényekkel!

 

A növények eleven színeikkel, organikus formáikkal frissítik és gazdagítják a teret. A különleges, nagy, mutatós növények általában drágábbak is, így ha ilyenekre nincs pénzünk, állítsuk térbe a kisebb növényeket: a különböző magasságba rendezett, blokkokat alkotó összeállítások igényesebb hatást keltenek, mint a katonásan sorakozó virágcserepek. Ha nem szeretnénk sok pénzt költeni, gyökereztessünk magunk hajtásokat, csereberéljünk másokkal, használjuk ki a lakóhelyünk környékének természeti adottságait.

Egyvalamire ügyeljünk: ha a növényeket tudatosan az otthonunk díszítésére használjuk, ne “fogadjunk be” minden felkopaszodott, utcára rakott fikuszt, váljunk meg a beteg, elszáradt növényektől, mert ezek tudat alatt is nyomasztóan hatnak ránk. Keressünk a helyükre friss, egészséges példányokat, és ha az otthonunk tájolása nem kedvez az élő növények ápolásának, válasszunk helyettük szárított kompozíciókat.

Bármilyen furán is hangzik, a szobanövények terén is vannak mindig aktuális trendek, most egy ideje menők a “retró” szobanövények, mint a könnyezőpálma (monstera deliciosa), a monkey leaf (monstrea adansonii) vagy az egyszerű szobai futóka. 

6. Add át magad a lassú lakberendezésnek!

 

Nem kell, hogy minden egyből készen legyen, még ha nagyon vágyunk is az azonnali eredményre. Az idő több szempontból is nekünk dolgozik: ha van egy koncepciónk, amit szép lassan, lépésről lépésre valósítunk meg, nem kell egyszerre sokat költenünk, tudatosabban válogatunk a széles termékkínálatból. Kivárhatjuk az akciókat, leárazásokat, lehet egy jó fogásunk másodkézből, vagy gyűjtögethetünk, hogy megvehessük a kiszemelt “igazit”. Ha nem kapkodunk, kevesebb rossz döntést hozunk, és jóval kevesebb teljesen fölösleges kacatot vásárolunk össze. 

+1 OtthonStílus tipp: találj rá a saját egyéni stílusodra, és határozd meg az otthonod színpalettáját! 

 

A stílusos otthon nem feltétlenül azt jelenti, hogy megfelel a konkrét lakberendezési stílusok valamelyikének. Sőt! Általában az igazán stílusos terek több stílus megfelelő arányú keveréséből jönnek létre. Minden, ami nagyon szabályos és egyforma, az merev és unalmas.

  • Törekedjünk a sokszínűségre képletesen és szó szerint is!
  • Ismerjük meg a lakberendezési stílusokat, de ne rettenjünk meg attól, ha nem tudjuk letenni a voksunkat egyik mellett sem!
  • Ha vannak kedvenc irányaink, olyan részletek, jellemzők, anyagok vagy formák, amelyek igazán magukkal ragadnak, gyúrjuk őket össze egy izgalmas és harmonikus egésszé!
  • Válasszunk ki hozzá egy működő színpalettát, és tartsuk magunkat ahhoz az irányhoz, amit megálmodtunk!
  • Ha magunk nem boldogulunk, ne idegenkedjünk attól, hogy lakberendező segítségét kérjük! Egy lakberendezési stílustanácsadás ára már nem számít extra kiadásnak, sokkal inkább egy villámgyorsan megtérülő befektetés.

Ha kíváncsi vagy arra, miként tudnék segíteni neked költséghatékonyan megvalósítani a vágyott harmonikus otthont, foglalj hozzám időpontot egy ingyenes egyeztetésre!

Semmi rongyrázás – csak te, az otthonod és a stílus! – www.otthonstilus.hu

Képek forrása: Pinterest

Olvasni jó

Scroll to Top