A levendulának csodálatosan aromás, fűszeres, igen kellemes illata van. Virágját vagy leveleit megdörzsölve kezünkön hosszú ideig illatozik. Harmóniát teremt az emberben, látvány és illat együtt bűvöl el mindenkit: frissít, regenerál, felüdít és nyugtat egyszerre.


Gyógyhatásai
Javítja az életfolyamatokat, fokozza a testi és lelki frissességet.
Antibakteriális, fertőtlenítő, gyulladáscsökkentő hatású.
Enyhíti a fejfájást, a depresszív kedélyállapotot, alvászavar ellen is bevethető (fürdővízbe cseppentsünk pár csepp levendula illóolajat, illetve tegyünk az ágy közelébe levendulapárnát, esetleg cseppentsünk a párnára pár csepp levendula illóolajat).
Jó inhaláló szer: tisztítja a légutakat, csökkenti a fertőzéseket. (Asztmásoknak nem ajánlott.)
A pattanásos, gyulladásos bőrt nyugtatja, hatásos pikkelysömör és ekcéma gyógyításában is. Enyhíti a napozás okozta leégést.
Masszázsnál is bevethető: csökkenti a gyulladásos eredetű izomfájdalmakat, a reumás fájdalmakat.
Hatékony zsíros hajra és korpás fejbőrre is.
Illóolaját fürdővízbe cseppentve, kevés tejjel a bőrt bársonyossá varázsolja. Csillapítja a rovarcsípéseket, segíti a horzsolások és kisebb sebek gyógyulását.
Levendulaolaj rovarcsípésre: 5 ml levendulaolajat összekeverünk 25 ml 40%-os alkohollal. Vattacsomóval vigyük fel a folyadékot az irritált bőrre, és hagyjuk rajta 15-20 percig.
Levendulaméz
A levendula jó mézelő növény, méhcsaládokat telepítve a levendulás mellé értékes levendulamézhez juthatunk. A levendulaméz főleg Franciaországban – a hatalmas levendulamezőiről is ismert Provance régióban – népszerű mézfajta, de hazánkban is találkozhatunk vele elvétve. Különleges ízű, hordozza a levendula jellegzetes illatát, ugyanakkor a vanília és a fahéj ízére is emlékeztet.
A levendulaméz belsőleg vesebajokra, bélféreg ellen, álmatlanság esetén, vagy nyugtatóként alkalmazható. Külsőleg nyitott sebekre kenve gyorsítja a gyógyulást.


Fotó: www.epicureselections.com
Levendulatea
A levendulatea idegnyugtató, görcsoldó, fejfájás csillapító, fertőtlenítő hatású. Alkalmazzák idegesség, nyugtalanság, idegi alapú alvászavarok, idegi alapú gyomor- és bélbántalmak kezelésére.
Elkészítése: 1 csésze forrásban lévő vízbe tegyünk 2 teáskanálnyi levendulavirágot, hagyjuk állni 5-10 percig, majd szűrjük le. Fedjük le az edényt, hogy az illóolaj ne távozzon el.
Illatosító, rovarűző
Lakásunkban természetes illatosító a frissen vágott vagy szárított levendulavirág – igaz, nem mindenki szereti. Jó hír, hogy a rovarokat a levendula erős illata kifejezetten irritálja, így a levendulapárnák jó szolgálatot tehetnek, ha szúnyogoktól és molyoktól szeretnénk megszabadulni. A szárított levendulavirág megőrzi illatát és színét. Csokorba kötve árnyas és szellős helyen, felkötve és virággal a föld felé lógatva gondosan szárítsuk meg. A száraz virágoknak díszpárnákat is készíthetünk, így az illatpárnák lakásunk, gardróbunk díszei is lehetnek.
Katbo kreatív levendulapárnái


Variációk illatpárnákra
A levendulavirágokat szatén ajándéktasakba is tehetjük, de varrhatunk is illatpárnát, amennyiben ez nem jelent túl nagy kihívást. Célszerű jól átszellőző anyagot választani.
Levendulás fürdővíz
Ez esetben is a levendula nyugtató hatása az, amit a leginkább kihasználunk. Emellett azonban a levendula serkenti a vérkeringést, és segíti a bőrpanaszok enyhítését.
Fürdővíz készítése: 10 dekagramm levendulavirágot forrázzunk le 2 liter vízzel, hagyjuk állni, majd szűrjük le. A kapott főzetet vegyítsük a fürdővízhez.
Levendula fürdő levendulaolajból: ha levendulaolajból készítenénk fürdőt, fontos, hogy az olaj elvegyüljön a vízben, ne csak a víz felszínén ússzon! Ehhez használható tej és méz, kikevert tojás, tejszín, mint természetes emulgálószerek.
1 teáskanál levendulaolajat összekeverünk 2 tojássárgával, egy pohár tejszínnel vagy tejjel, 2 evőkanál mézzel, ugyanennyi sóval, majd a fürdővízhez adjuk. Jó félóra alatt jut az illóolaj a bőrön át a szervezetbe. Ez a fürdő alkalmas mensruációs panaszok enyhítésére, migrén kezelésre.
Levendula a konyhában
Főleg mediterrán vidékeken használják fűszernövényként, a Provance fűszerkeverék elengedhetetlen része. Apróra vágott és friss hajtásaival óvatosan bánjunk, mert nagyon erős az aromája. Halételek, gyros, saláták, szószok elkészítéséhez használjuk.
Levendulaszörp
A levendula virágát (10 szálról lecsupaszítva) forrázzuk le cukorsziruppal és hagyjuk állni egy órát. Ezután szűrjük le és ízlés szerint frissen csavart citromlével savanyítsuk. Tapasztalatunk szerint a cukorsziruphoz elegendő az 5 dkg/liter cukormennyiség. Megbolondíthatjuk a menta ízével: friss menta leveleit forrázzuk le, és hagyjuk állni, míg ázik a levendula. Amikor a cukorszirupos levendulát felhígítjuk, akkor összeönthetjük ezeket. Szénsavas és szénsavmentes ásványvízzel is nagyon finom. A kancsóban áztassunk levendulaszárat, levendulavirágot, mentaleveleket.
Limonádét is ízesíthetünk levendulavirággal


Levendulás keksz


Hozzávalók:
120 g puha vaj
200 g cukor
2 tojás
300 g liszt
1/2 cs. sütőpor
150 ml tej
fél citrom leve
2-3 kiskanál szárított levendula
5 dkg apróra tördelt étcsokoládé
Elkészítése:
A puha vajat a cukorral és a tojásokkal robotgéppel krémes állagúra keverjük. Hozzáadjuk a tejet, majd kisebb részletekben a sütőporral elkevert lisztet. Hozzáadjuk egy fél citrom levét is. A cukor helyettesíthető levendulás cukorral is. A levendulavirágokat kézi mozsárban durván összetördeljük, a tésztába szórjuk, és belekeverjük az étcsokidarabokat. Egy hosszúkás püspökkenyérformát kibélelünk sütőpapírral, beletöltjük a tésztát, és előmelegített sütőben kb. 35 perc alatt 160 fokon készre sütjük. (Recept: levendulamagazin.hu | Fotó: www.love4sweets.com)
Képszerkesztő: Mesterházy Mónika
Fotók forrása: www.tihanyilevendulapalanta.hu, michlavenderfestival.homestead.com, Lila Lavender Blog, auntiedogmasgardenspot.files.wordpress.com, bonmarcheonline.com, missgmrsb.blogspot.hu, monda-loves.blogspot.hu, Provence Mon Amour, everything-lavender.com, www.centsationalgirl.com/
Forrás: Életszépítők