Otthonok és Kertek

Bevezetés a holisztikus térrendezésbe

Soha nem késő újraértelmezni az otthonod. Ehhez bátran segítségül hívhatsz különféle módszereket.

Mostanában divatos szóhasználat a holisztikus kifejezés, így azt fogjuk most körbejárni, ezt hogyan értelmezhetjük a lakberendezésben.

A holisztikus térrendezés alapelvei azt vizsgálják, hogyan lehet az életteret harmonikusabbá és energikusabbá tenni, hogy az pozitív hatással legyen az életed minden területére.

A “holisztikus” kifejezés a görög “holos” szóból ered, ami egészet, teljességet, illetve a teljességre való törekvést jelenti.

A holisztikus megközelítés azt sugallja, hogy az egész több, mint a részek összege, és hogy az egyes elemek közötti kapcsolatok és kölcsönhatások fontosak az egyensúly és a harmónia megteremtéséhez. Az egész embert lelki, testi, szellemi szinten veszi figyelembe az élettér alakításán keresztül.

https://hu.pinterest.com/pin/444519425738699661/

Ebben a stresszes és gyorsan változó világban, amelyben élünk, már nem igazán a stílusokon van a hangsúly, hanem inkább azon, hogy az otthonunk milyen érzéseket kelt bennünk. Hogyan járul hozzá az otthonunk a testi, az érzelmi és a lelki jólétünkhöz.

A holisztikus térrendezés a teret, valamint az embereket egy összetett rendszerként tekinti, amelyben minden egyes elem – legyen az tárgy, színek, textúrák vagy a tér elrendezése – befolyásolja egymást és az egész környezetet. Ezek összessége pedig kihatással van az ottlakókra. Tehát a holisztikus térrendezés egyik fő fókusza az ember testi, lelki és szellemi szükségleteinek maximális kielégítése. Ez azt is jelenti, hogy az otthonunk tervezésekor és rendezésekor nemcsak az egyes részletekre kell figyelnünk, hanem azok egymáshoz és a lakókhoz való viszonyára is.

A színek kiválasztásakor nemcsak a színek pszichológiai hatását kell figyelembe vennünk, hanem azt is, hogy hogyan illeszkednek össze egymással, az egyéni preferenciákkal és hogyan befolyásolják az adott tér energiáját. Ugyanígy fontos az anyagok és textúrák kiválasztása is, mivel ezek érzékelhetően befolyásolják az otthonunk hangulatát és atmoszféráját. Az ergonómia is elengedhetetlen szempont, hogy a fizikai szinten megfelelő belső tereket tudjunk kialakítani.

Nézzük meg milyen fő összetevőkre érdemes figyelni egy holisztikus tér kialakításánál:

A Természetes Fény

A természetes fény fontos szerepet játszik az otthoni környezetünk hangulatában és energiájában. A napfény beengedése az otthonba nemcsak meleg és világos légkört hoz létre, hanem javítja a hangulatot és növeli az energiaszintet is. Különböző tanulmányok kimutatták, hogy a természetes fény javítja a mentális egészséget, növeli a boldogsághormonok szintjét és csökkenti a stresszt.

https://hu.pinterest.com/pin/444519425738695603/

A Színek

A színeknek jelentős pszichológiai hatása van az otthoni környezetre és az érzelmeinkre. A különböző színek különböző érzelmeket és hangulatokat idéznek elő. Például a nyugtató kék és zöld árnyalatok segíthetnek csökkenteni a stresszt, valamint a vérnyomást és növelni a nyugalmat. A meleg, élénk színek, mint például a narancssárga vagy a piros, energiával tölthetik fel az otthont és az ott lakókat. A célodnak megfelelő szín kiválasztása hozzájárulhat annak könnyebb megvalósulásához is.

Az Anyagok

Az anyagok és textúrák kiválasztása szintén fontos szempont a holisztikus térrendezés során. Természetes anyagok, mint például a fa, a kő vagy a pamut, kapcsolatot teremtenek a természettel és segítenek földelni minket, ami egyfajta stabilitást ad a mindennapokhoz. Ezen felül a különböző textúrák alkalmazása gazdagabbá tehetik az otthoni környezetet és még az érzékszerveinkre is kedvezően hatnak.

Ez a következő képét tartalmazza:

Az Energiaáramlás

Az egyik alapvető elv a holisztikus térrendezésben az energiaáramlás és az otthoni környezet kapcsolata. Az ősi keleti filozófiák, például a feng shui és a vastu/vaszati szerint az otthonunk energiaáramlása hatással van a fizikai, érzelmi és mentális jólétünkre.

Az Intuíció

Végül, de nem utolsósorban fontos, hogy megadd magadnak az időt, mire kialakítod azt a támogató teret magad körül, amiben maximálisan jól érzed magad. Egy lakberendező, vagy feng shui vagy vaszati tanácsadó rendkívül praktikus tanácsokkal tud ellátni, de sokszor meg kell hallanod a saját belső hangod, hogy mivel tudsz mélyen önmagadban is azonosulni. Valakinek tetszhet egy minimalista belső tér, míg van, akinek ez túl rideg környezet. Nem vagyunk egyformák ebben sem. A személyiséged, az igényeid adják meg a végső esszenciáját az otthonodnak. Ne feledd azt sem, hogy te és a családod fogtok ott élni, így ne akarj senki másnak megfelelni az otthonod kialakításával kapcsolatban.

A holisztikus térrendezés segítségével egy tiszta, rendezett otthont, inspiráló környezetet lehet megteremteni, amely segíti a boldog és kiegyensúlyozott életet, megajándékoz kreatív gondolatokkal és támogat az álmaid megvalósításában is.

A holisztikus térrendezés behatol a lelkedbe, és megteremti azt a környezetet, amelyre szükséged van ahhoz, hogy biztonságban, kényelmesen és egészségesen érezd magad otthonodban.

Gyógyít, feltölt, megnyugtat, kiegyensúlyoz. A holisztikus térrendezés felemeli a lelked.

 

Miklovics Mónika – TÉRterápia

https://www.facebook.com/terterapiaotthon

@terterapia_miklovics_monika

Nézd meg a többi cikkemet!

További inspirációkért lapozz bele INGYENES e-magazinjainkban!

Kövess minket Facebook-onInstagram-on és TikTok-on!
Oszd meg!

Olvasni jó

Scroll to Top