Otthonok és Kertek

Két kulcsfontosságú tényező a harmonikus otthonért: A főbejárat és a középpont

Főbejáratot hova helyezzük?

Ha valaki már kicsit is ismeri a vaszatit, két dolog bizonyára nyilvánvalóvá vált számára. Az egyik, hogy nagyon sok szabály van, ami jó lenne, ha érvényesülne. A másik pedig, hogy nem létezik olyan épület, ami 100 %-ig tökéletes lenne.


Így a legfontosabb a szándék és elhatározás, amit beleteszünk az élettereink kialakításába. A törekvés, hogy a legjobbat hozzuk ki minden helyzetből, jelen esetben az otthonunk adottságaiból. Ez egyébként is igaz az élet nagyon sok területére, hogy a lehető legjobbat hozzuk ki a helyzetekből, még ha elsőre nem is tűnik az túl egyszerűnek. A szándék kinyilvánítása már egy óriási lépés. Természetesen szükséges megtenni a további lépéseket is, ha változást szeretnénk, de erős elhatározás nélkül nehézkes lehet.

 


De hogyan is fogjunk ennek neki?


 

Valóban nem egyszerű eligazodni a sok szabály között, ha valaki jobban belemélyed a vaszati világába. Így most hozok két nagyon fontos nézőpontot. Ha ezek teljesülnek egy épület esetében, akkor szinte nyert ügyünk van.

Ezek nem más, mint az otthonod főbejárata és a középpontja.

 

  1. A főbejárat elhelyezkedése

Azt mondják, hogy egy épületnek az egyik legfontosabb tulajdonsága a főbejárat elhelyezkedése. Valóban így is van: a fontossági sorrendben az első helyek egyikét foglalja el.

A vaszatiban a méretarányos alaprajzból indulunk ki, és az alapján határozzuk meg, hogy a főbejárat, illetve az egyes égtájak pontosan hogyan helyezkednek el az adott épületen belül.

A kiszerkesztett alaprajzot Vastupurusha Mandalának (röviden: VPM) hívják, amiből sok információt leolvashatunk az otthonunk állapotáról és közvetett módon a saját helyzetünkről is.

Az alábbi képen egy ilyen Vastupurusha Mandala látható.

Kép: https://islandyogavista.com/yoga-classes/vastu-shastra/more-about-vastu-shastra/vastu-purusha-mandala/

 

Ez a mandala egy térképet ad a kezünkbe, aminek a segítségével tudatosan alakíthatjuk ki otthonunkat. Így igazán harmonikus és személyre szabott terek születhetnek meg a lakberendezési folyamat végén.

Visszakanyarodva az első fontos elemhez: a főbejárat helye ideális esetben Északra, Északkeletre, vagy Keletre esik. Ezek az égtájak különösen kedvezőek, mert itt érkezik a legtöbb pozitív energia az épületbe. Ezen felül a főbejárat az otthon arca. Ez az első dolog, amit a látogatók érzékelnek, és ami alapján benyomást kapnak az otthon és a benne élők harmóniájáról.

  • Északi bejárat: Gazdagságot és bőséget hoz magával. Az északi bejárat a stabilitást és a pénzügyi jólétet erősíti, mivel az északi irány a víz elemmel kapcsolatos, amely az áramlást és a növekedést szimbolizálja. Ezen felül pedig a női energiákat is bejuttatja a térbe.
  • Keleti bejárat: Az új kezdeteket és a növekedést segíti elő. A keleti irány a napfelkelte iránya, amely új lehetőségeket, egészséget és boldogságot hoz.
  • Északkeleti bejárat: A spirituális és intellektuális fejlődést támogatja. Az északkeleti irány a legtisztább energiaforrás, amely a tudatosságot és a spirituális fejlődést serkenti.

A különböző égtájak szerint következzen egy pár nagyon hívogató és a vaszati elveknek is megfelelő bejárat. Ezek mindegyike valamelyik fenti kedvező égtájon elhelyezkedhet.

 

(A képekkel /itt is és a korábbi írásokban is/ van egy másodlagos célom is. Mégpedig azt a kétséget szeretném eloszlatni, hogy ha bármilyen keleti tanokra épülő térrendezési technikát alkalmazunk, akkor az otthon stílusának is keletiesnek kell lennie. Vagy, hogy esetleg olyan szimbólumokkal „kellene” tele aggatni az otthonunkat, ami valójában nem is tetszik. Ugyanis ezek az elvek minden lakberendezési stílusba beépíthetők. Ezek univerzális elvek, melyek nem ország, vagy régióspecifikusak.)

 

  1. Az épület középpontja

A kis kitérőnk után jöjjön a második kulcsszereplő. Ez pedig az épület KÖZÉPPONTJA. Egy egyszerűbb forma esetén ez igazából könnyen meghatározható. Így magad is tudod ellenőrizni, hova esik az épület mértani középpontja. Azt is láthatod azonnal, hogy mennyire ÜRES az otthonod közepe. Itt ugyanis ez az ideális. Ne legyen itt semmilyen fal, pláne főfal. De ugyanúgy tilos a fürdőszoba, vagy a kályha is, azaz a víz és a tűz elem jelenléte. Sőt, ha megoldható, a tetőt is érdemes itt magasabban kialakítani, és akár tetőbevilágítót is beépíteni.

Az épület középpontja, más néven Brahmastan, a ház szíve. Ez a tér a legmagasabb energiával bír, ezért fontos, hogy szabadon hagyjuk. Ha ez a rész zárt vagy terhelt, akkor az energiaáramlás megszakad, ami az egész otthon hangulatára és a benne élők jólétére negatívan hat. Az ideális megoldás az, ha itt egy nyitott, tágas tér található, amely lehetőséget biztosít a szabad mozgásra és az energiák áramlására.

Az itt áramló energia támogatja a fizikai egészséget, a mentális jólétet és a spirituális fejlődést. Az itt kialakított nyitott tér különösen fontos a család harmonikus együttélésének szempontjából, mivel elősegíti a kommunikációt és az együttműködést.

  • Minimalizmus: Kerüljük a berendezést és dekorációt. Az egyszerűség és a tisztaság itt kulcsfontosságú.
  • Fény és levegő: Tegyük lehetővé, hogy minél több természetes fény és friss levegő áramolhasson be. Ezt elérhetjük nagy ablakokkal, üvegajtókkal vagy akár tetőbevilágítókkal.
  • Színek: Használjunk világos és semleges színeket, amelyek tovább fokozzák a tér nyitottságát és tisztaságát.
  • Tisztaság: Tartsuk mindig tisztán és rendezett állapotban ezt a teret, hogy az energia szabadon áramolhasson.

A vaszati elveinek alkalmazása az otthonunkban lehetővé teszi, hogy harmonikus és energikus életteret hozzunk létre. A főbejárat elhelyezkedése és az épület középpontjának szabadon hagyása két olyan alapvető szempont, amelyek betartásával jelentősen javíthatjuk otthonunk energiaáramlását és az ott élők jólétét. Ezek az elvek nemcsak a keleti kultúrák számára alkalmazhatók, hanem bármilyen stílusú és elrendezésű otthonban érvényesülhetnek. Ha figyelembe vesszük ezeket a szempontokat, és tudatosan alakítjuk ki életterünket, olyan otthont teremthetünk, amely valóban tükrözi belső harmóniánkat és támogatja mindennapi életünket.

Képek: Pinterest

Miklovics Mónika – TÉRterápia

Olvasd el a többi cikkemet is: itt találod!

https://www.facebook.com/terterapiaotthon

@terterapia_miklovics_monika

Olvasni jó

Scroll to Top