Miért éri meg korszerűsíteni?
Azon túl, hogy nagyban csökkentjük a fűtés költségeit, és a környezetet is óvjuk, a korszerűbb berendezések sokkal biztonságosabbak lehetnek elavult társaiknál: megszűnik a robbanásveszély és a szén-monoxid mérgezés lehetősége. Emellett pedig az új fűtőberendezések akár helyiségenként is szabályozhatóak ezzel igazodva a család minden tagjának akár eltérő hőigényéhez. Sok esetben pedig sokkal esztétikusabb és szolidabb megjelenéssel bírhatnak, mint hagyományos társaik, így ki lehet választani, hogy melyik illik a lakásba, vagy melyik típus foglal a legkevesebb helyet úgy, hogy közben nem veszít a hatékonyságából. Érdemes követni a kommunikált kormányzati illetve önkormányzati támogatásokat is, hiszen pár órás adminisztrációs munkáért cserében akár utólagos fix százalékú támogatással, akár nagyon kedvezményes hitellel jelentős összeget tudunk megspórolni.


Mi a fűtéskorszerűsítés menete?
Ha a fűtéskorszerűsítésre adjuk a fejünket, akkor elsőkörben keresni kell egy megfelelő szakembert, aki felméri a már meglévő rendszer és az otthonunk lehetőségeit. Ennek függvényében kapunk egy ajánlatot a korszerűsítésre, aminek tudatában nekünk kell kiszámítani, hogy mennyi idő alatt térül meg a „beruházás”. A kalkulációhoz még tudnunk kell, hogy jelenleg évente/fűtési szezononként mennyit költünk csak a fűtésre; a javasolt korszerűbb rendszer mennyivel hatékonyabban teljesít, mint a most használt. Így kiszámíthatjuk, hogy mondjuk a 2 millió Ft-os „beruházás” évente 150 000 Ft rezsicsökkenést eredményez, vagyis kb. 15 év alatt térül meg a korszerűsítés. Plusz beleszámíthatjuk, hogy egy modernebb lakásunk-házunk van, ami eladáskor akár időbeli (hamarabb eladhatjuk), akár árbeli (többért el tudjuk adni modern fűtéssel) előnyt fog majd jelenteni.
Nagyon fontos még, hogy ha a kalkuláción túlvagyunk és van egy szakember, aki el is végzi majd nekünk a modernizálást, a helyi szolgáltatóval egyeztessük a technikai feltételeket.
Kazáncsere esetén, ha az új készülék működési elve, teljesítménye más, mint a régié, akkor gáztervet kell készíteni, amit a gázszolgáltatóval kell engedélyeztetni. Majd szintén a szolgáltató ellenőrzi a kivitelezés befejezésével annak minőségét, illetve, hogy biztosított-e a biztonságos használat. Elektromos fűtési rendszer esetén pedig az áram szolgáltatóval, és a rendszernek megfelelő szakemberrel kell konzultálni.
Milyen lehetőségeink vannak a korszerűsítésre?
- Szilárd tüzelésű kazán: a gázfűtés mellett az egyik leggyakoribb fűtési rendszer, főként ott, ahol nincs egyéb lehetőség kiépítve. Szinte bármilyen szilárd tüzelőanyaggal működik: fa, brikett, szén. Környezetbarát, megújuló fűtőanyagokkal dolgozik.
- Gázcirkó, gázkazán és kondenzációs kazán: a hő egy központi kazánban termelődik, ami a hozzátartozó keringető rendszerrel, csövekkel és hőleadó egységekkel működik. A felvett hőmennyiséget a csövekben keringetett meleg vízzel más-más hőleadó egységben, általában radiátorokba adja le. Ez a fajta központi fűtés, akár 10-15%-kal hatékonyabb, mint ha egyesével fűtjük fel a helyiségeket.
- Hőszivattyú: a hőszivattyút alkalmazó fűtési rendszerek a természetben összegyűjtött hőt használják fel fűtés céljából. Rendkívül környezetbarát, minimális károsanyag kibocsájtással sem jár, illetve hatékonyságát segíti, hogy több hőt ad le, mint a működéséhez szükséges áram.
- Elektromos fűtés: korábban a legdrágább megoldás volt, inkább csak kisebb helyiségeknél/kiegészítő fűtésként használták ez elektromos fűtést. De manapság – a napelemek jelentős elterjedésének hatására – egyre nagyobb teret nyernek: csöndesség, megbízhatóság, esztétikum és olcsó üzemeltetés jellemzi őket.
Melyik lehetőséget érdemes választani?
Hazánkban a legnépszerűbb fűtési rendszerek közé tartozik a hőszivattyús-, a szilárd tüzelésű-, a gáz-, és az elektromos fűtő berendezések. Az, hogy melyiket választjuk az rajtunk és a lehetőségeinken egyaránt múlik: meg kell vizsgálni, hogy az otthonunkhoz és az igényeinkhez melyik lesz igazán kedvező, figyelembe kell venni az épület típusát, a kivitelezés költségeit, és a jövőbeli előnyeit. A hőleadó egységet tekintve a legnépszerűbb a radiátor, a padlófűtés, és a fali fűtőtestek. Az évtizedek során leginkább a radiátorok és a padlófűtés rendszerek terjedtek el Magyarországon, kiforrott technológiának számít, minek köszönhetően számos szakember foglalkozik a felszerelésükkel és karbantartásukkal.
Elektromos rendszer tekintetében hatékony megoldás a padlófűtés választása, mely vizes rendszerrel is kiépíthető, de egyre gyakoribb az elektromos megoldás. De az utóbbi években a mennyezeti fűtőberendezések is egyre elterjedtebbek. Mindhárom lehetőség előnye, hogy egyenletes hőt biztosítanak, és hamar üzembe állíthatóak. A legkedvezőbb választás pedig mindig az lesz, amely az igényeinket kellőképpen szolgálja, és az éves fűtési költség, illetve a karbantartás a legkisebb összegre jön ki – természetesen ezt befolyásolja a lakás szigeteltsége és a nyílás-zárók állapota is, illetve mekkora hőmérsékletet tartunk.
A cikk megjelenéséhez a Netkazán webáruház nyújtott szakmai segítséget, akik már 25+ éve állnak a fűtéstechnika szolgálatában.