Otthonok és Kertek

Így használd a feketét egy 56 nm-es lakásban!

Van egy 56 nm-es lakásod, és szeretnéd igazán ütős, férfias és karakteres hangulatban berendezni, de nem akarod, hogy szűkös és zsúfolt érzést keltsen. Ebben a cikkben elmondom, mire figyelj a fekete szín használatánál, és hogyan tudod akár a mostani lakásodba is szép lassan, lépésről lépésre becsempészni a feketét.

Hogyan használd a feketét kezdőként?

Sokan vagyunk – köztük én is – akik szeretjük a feketét. Ruhában éppúgy, mint a lakásban. De könnyű túlzásba vinni, és tényleg letargikussá válhat egy ilyen enteriőr, ha nem figyelsz oda néhány szabályra. 

Neked van fekete a lakásodban?

Elfogadott feltevés, hogy a fekete szín használata gyászossá és szűkössé teszi a lakást. Alapvetően a fekete dolgokkal az a baj, hogy elnyelik a fényt, és ezért érzed szűknek tőle a teret. Most viszont ezken a látványterveken keresztül megmutatom neked, hogyan tudod jól használni ezt a színt a lakberendezésben.

Kezdő lépések – Fekete kiegészítők

Ha szeretnéd becsempészni a lakásodba ezt a színt, de félsz, hogy komor hangulata lesz a szobádnak, akkor először használj csak kiegészítőkben feketét. Ilyen pl. egy gondosan kiválasztott és megfelelő helyre kiakasztott karakteres kép, vagy akár egész falat betöltő poszter.  De használhatsz fekete textileket is, például díszpárnákat, takarókat, vagy kaspókat és vázákat

Második lépés - a világítás

Ha már a kigészítőkkel megbarátkoztál, akkor jöhetnek az olyan kis méretű használati tárgyak, amiknek funkciójuk is van a mindennapi életben. Az egyik legkönnyebben lecserélhető, viszont nagyon látványos változást előidéző dolog:

A lámpatestek

A mennyezeti világítást meg lehet oldani egy csillogós 60 cm átmérőjű kerek ledes lámpával is, de valljuk be, dizájn szempontból nem ez az ászok ásza. Sokkal jobban jársz, ha egy kicsit előre tervezel és rászánod az időt, hogy körülnézz a piacon, és ne azt vedd meg, amit a barkácsáruházban szemmagasságban eléd tesznek, akciós táblával kiegészítve. 

Erre figyelj fekete lámpa választásánál:

  • a fekete vízszintes felületen hamar megáll a por, és látszik is rajta, ezért kerüld el ezeket
  • válassz feggőleges búrájú lámpákat, mint pl. ez a mennyezeti spot.
  • ha központi mennyezeti lámpát szeretnél, akkor az ufo lámpánál jobb megoldás egy dizájnosabb mennyezeti lámpa
  • étkező fölé válassz kristályokkal kiegészített, karakteres függesztéket
  • hálószobában akár falikart, akár függesztéket teszel, szintén a minimalizmus jegyében keresgélj és kerüld a nagy kerek fekete búrát (vagy törölgess sokat)

Bátrabbaknak: fekete bútorok

Ha egyszer elindultál a fekete lakberendezési használatában, hidd el, nem lesz megállás. El fogsz jutni a fekete bútorokig is. Nem kell feltétlen mindennek feketének lenni, mert ez a szín elég kényes. Egyrészt a por, másrészt a kis szöszök is nagyon hamar világítanak rajta. 

Ezt kerüld:

  • A fekete szőnyeg nagyon hálátlan tud lenni. Minden szöszt, amit a cipődön, papucsodon vagy zoknidon hozol, az ott fog landolni. De a macska és kutyaszőr is kimondottan rikít a fekete szőnyegen. Ez az a tárgy, aminél használj egy kontrasztos színt. Ez lehet bézs, szürke vagy akár rozsdavörös is. (De ne fehér!)
  • A másik kerülendő a fekete padlóburkolat – akár laminált, akár csempe – mert a szálló por és a porcicák napi szinten egy réteget képeznek rajta. Ez különösen a fényes fekete felületeken zavaró.
  • A harmadik a fekete csempe a zuhanyzóban. Tudom, hogy nagyon dizájnos, csak sajnos nem praktikus: a vízkő már másnap meglátszik rajta. Ha minden használat után – mindig, amikor víz csapódik a felületre – szárazra törlöd, akkor nincs baj vele! (Én nem lennék rá képes, az biztos!) A fürdő többi részében azonban nyugodtan használd a fekete burkolatot.

Ezt használd:

  • A fentiek ellenére használd bátran a feketét függőleges felületeken, pl. a falakon vagy a bútorok frontján. Figyelj azonban arra, hogy olyan struktúrát válassz, amin az ujjlenyomatok nem látszanak meg. Sok bútorlap gyártónak vannak kimondottan ujjlenoymat-mentes felületei, amiket könnyebb tisztán tartani. De választhatsz olyan felületi struktúrát is, ami nem teljesen sima, és az apró pórusok miatt nem tapad hozzá az ujjbegyen lévő zsír.
  • Padlóburkolatból válassz nem teljesen feketét, csak fekete mintásat – mint a képen a fürdőszoba padlója. De már az antracit szürke is jobb választás a feketénél. 
  • A fekete beltéri ajtók is nagyon szuperek, ha szeretnéd a fekete színt növelni az enteriőrben. Használj hozzá fekete kilincset, ha egységessé akarod tenni, – vagy akár arany színűt, ha ez a kiegészítő fém szín több helyen is megjelenik a lakásban. 
  • Fekete kültéri nyílászárók és redőnyök, reluxák. A nyílászárók belső felületét bármikor átfestheted vagy átfóliázhatod feketére, így nem változik meg a ház homlokzati képe.

Merészeknek: fekete falak

Az utolsó lépés a fekete szín használatában a beltéri falak feketére festése. Ha nem vagy biztos benne, hogy neked ez bejönne, akkor erre is vannak alternatív javaslataim:

  • fekete falpanelekkel feldobhatsz egy-egy falszakaszt, így nem konkrétan a fal fekete, de mégis egy egészen nagy és karakteres felületed lesz sötét.
  • beton struktúra: ez lehet dekor falfestés vagy tapéta is, de beton önmagában is erősíti a loft hatást, ezáltal annak ellenére el tudod érni vele a férfiasabb hangulatot, hogy nem konkrétan fekete
  • feketére festett tégla vagy kő burkolat: ez szintén a „nagy fekete fal” egyik kellemesebb alternatvája, mert a felületén másképp törik a fény, mint a falon.

Ha szeretnél még kis lakások berendezéséről olvasni, akkor itt van két további cikk a Paneltündértől:

Képek forrása: Cartelle Design

További cikkek hasonló témában

Scroll to Top