Otthonok és Kertek

Kültéri konyhák – így használd ki jól a teraszodat!

A tavaszi napok beköszöntével te is szívesen grilleznél egyet a családdal a kültéri konyhában?

kertikonyha

Ha van erkélyed vagy teraszod, már biztosan nézegeted a kertészetek kínálatait, és gondolatban már a nagyra nőtt cserjék árnyékában üldögélve kortyolod a reggeli kávédat (vagy a délutáni hideg sört).

A teraszokat viszont a kinti sütögetésre is legalább olyan szívesen használjuk. Ahhoz viszont, hogy a konyha is elférjen és a növények is uralkodjanak, elég nagy teraszra van szükséged. Ha nincs elég helyed, akkor jöhet a papír, ceruza és a tervezgetés, hogy minden helyet maximálisan ki tudj használni.

Ma néhány inspirációt és hozzá tartozó saját ötleteket hoztam neked, amivel talán könnyebbé válik az álomterasz kialakítása. Van köztük olyan, ami elég költséges és luxus kategóriába sorolható, és van olyan is, amit akár egy hétvége alatt összerakhatsz egyedül vagy a haverokkal. Minden kültéri konyha legfontosabb része, – amit nem szabad elmismásolni – a jó alap elkészítése. Ez lehet maga a terasz is, így ezzel nem kell külön foglalkoznod. Ha viszont a kert más részébe tervezed a konyhát, akkor érdemes egy betonozott alapot kialakítod a számára. 

A másik fontos részlet a megfelelő tervezés! Vigyázz arra, hogy az elektromos részek megfelelően legyenek szigetelve, és a nyílt láng körül ne legyenek éghető anyagok!

A konténer-konyha


Kültéri konyha

Nem az igazi konténerből készített, csak  a nevében azonos mini konyhák jól megtervezett és előregyártott, mobil dobozok. A konténer konyháknak több előnye van, mint hátránya:

  • könnyen telepíthető
  • előregyártott vagy helyszínen összeállított változata is van
  • jól zárható
  • kis helyet foglal, ha épp nem használod
  • nem ázik be akkor sem, ha egyébként nem fedett a teraszod

A hátránya nyilván a méretéből fakad, hiszen korlátozottak a lehetőségeid. Vannak azonban egészen nagy méretben készült, hasonló kialakítású konyhák is, amiket már komoly ajtónyitó mechanikával szerelnek fel.

De végülis akár házilag is elkészítheted, és egy garázskapu-szerkezettel felszerelve komoly kis kerti konyhát alakíthatsz ki magadnak.

A betonból épített konyha




Az épített konyhák akkor jók – legalábbis a mi éghajlatunkon – ha fedett teraszra kerülnek. Ha nyitott a teraszod, vagy az udvarra tervezed a konyhát, akkor ezt úgy érdemes elkészítened, hogy az elektromos áram egy vízálló területen legyen a konyha belsejében.

Nyilván kialakíthatsz áram nélküli konyhát is, ha pl. fatüzelésű kemencével (1. képen) vagy hordozható grillel (2. képen) oldod meg a főzést. Így tulajdonképpen a betonból készült konyhapult teljesen időtálló lesz.

A zárható bútorajtókat kinti konyha esetében nem célszerű bútorlapból készíteni. Használj tömör fát, amit alaposan lekezelsz, vagy műanyag, esetleg fém ajtókat. Ezeket is le lehet festeni úgy, hogy fa hatása legyen. (erre való a flóder gumi)

Fából készült konyha




A fából készült konyhákat akár magadnak is össze tudod rakni. Itt most hoztam példát egy kezelt fából és egy raklapból készült változatra is. Előnye, hogy két megtermett férfiember könnyedén a megfelelő helyre viheti, és télire egy fóliával is könnyedén betakarhatod.

Hátránya, hogy a fát mindenképpen érdemes évente egyszer áthúznod valamilyen favédő szerrel, lazúrral, hogy hosszabb élettartamú legyen.

Előre gyártott konyha




Az előregyártott minikonyhák általában fém szerkezetűek, és görgők segítségével mozgathatóak. Sok esetben a gáz főzőlap beépített tartozák, ami alá már csak a gázpalackot kell betenned, és máris kényelmesen főzheted az ebédet a teraszon.

Ezek jellemzően kisebb méretűek, és akár egy nagyobb erkélyen is azonnal használatba állíthatod.

Zsalukő és társai




A zsalukövek egyszerűen használhatóak, gyorsan tudsz vele építkezni és strapabíróak. Jól tudod kombinálni deszkával vagy kőlapokkal. Szinte bármilyen konyhát kialakíthatsz belőle magadnak.

Amire fontos azonban figyelned, hogy az alap, amire elkészíted a konyhádat legyen stabil. Ne ragd puha talajra, vagy olyan kavicsos részre, ahol elmozdulhatnak egymásról az egymára helyezett zsaluk.

Előnye viszont, hogy nem árt neki az időjárás, és akkor sem történik nagy baj, ha a ráfolyik a forró szalonnazsír.

Téglából épített konyha




A téglából vagy Ytong ®-ból épített kültéri konyhák talán a legelterjedtebbek, mert ezt egyszerűen mindenki meg tudja csinálni. Ami fontos, hogy előre tervezd meg a formákat és a méreteket és használj megfelelően erős teherhordó áthidalókat az üres részek fölött. ­

Neked milyen konyhád van a teraszon?

Ha tetszett, olvasd el a Paneltündér többi cikkét is!

 

További cikkek hasonló témában

Scroll to Top