Az adventi, karácsonyi időszakban lakásunk éke lehet az élénkvörös leveleket bontó mikulásvirág (Euphorbia pulcherrima), ám csak akkor tudunk benne sokáig gyönyörködni, ha megfelelő körülményeket tudunk számára biztosítani. Nem kedveli a száraz levegőt, kifejezetten fény- és páraigényes növény, ha ezeket nélkülöznie kell, fűtött lakásban hamar száradásnak indul.
mikulásvirágA mikulásvirág nevével ellentétben nem a virágai, hanem színpompás levelei miatt népszerű dísznövény. Kapható fehér, bézs és rózsaszín változatban is, de vörös változata a legjellegzetesebb. Mire figyeljünk? Bárhonnét is szerezzük be, figyeljünk arra, hogy ép, egészséges példányt vigyünk haza, melynek egészségesek a levelei. A Mikulásvirág viszonylag jó tűrőképességű növény, de van, amit kifejezetten rosszul visel, és ennek gyorsan a jelét adja, 1-2 hét alatt tönkremegy.


A túlöntözésre rosszul reagál, ezért figyeljünk arra, hogy a földje ne legyen túl nedves, ne álljon vízben – a legjobb, ha a kaspóba öntünk kevés vizet, amit a növény apránként fel tud szívni.
A páradús levegőt napi 1-2 vizes permetezéssel tudjuk számára biztosítani. Azokban a lakásokban, ahol párásító berendezést használnak, a növény kifejezetten jól érzi magát.
Ne tegyük fűtőtest közelébe, mert a levelei hamar kiszáradnak. Optimális számára a 20 Celsius-fok körüli hőmérséklet, de fontos, hogy elegendő fényhez is jusson.
Kéthetente célszerű általános tápoldattal segíteni a levélbontást, hiszen a Mikulásvirág ékét gyönyörű vörös levelei jelentik, melyek optimális körülmények mellett tavaszig folyamatosan megújulnak.
Elvirágzás után érdemes a hajtásokat visszanyesni, és pár hónapig pihentetni a növényt. Nyáron szabadba is kiültethetjük, kerüljük a tűző napot, félárnyékos helyen érzi jól magát.
Fontos tudni a növényről, hogy mérgező tejnedvet tartalmaz. A tejnedv bőrrel érintkezve irritációt, allergiás reakciót válthat ki, lenyelve gyomorbántalmakat, hányást okoz.
Forrás: Életszépítők