Milyen legyen az új ingatlanunk hőszigetelése?
Annak aki, új ház építésbe kezd vagy újépítésű társasházban vásárol ingatlant, érdemes tudnia, hogy a mára jelentősen megszigorított előírásoknak milyen vastagságú hőszigeteléssel felelhetünk meg. Tíz-tizenöt évvel ezelőtt a jellemzően 4-5 cm-es vastagságú szigetelések még megfeleltek az akkori határértéknek, mára az átlagos szükséges vastagság 16 cm körülire emelkedett. A megfelelően kialakított hőszigetelő rendszer manapság már nem csak a téli hideg ellen jelenthet megfelelő védelmet, hiszen az utóbbi években egyre hangsúlyosabb lett a nyári meleg ellen védő funkciója is.
A homlokzati hőszigetelések az érvényben lévő jogszabályok szerint építési készletnek minősülnek, ami azt jelenti, hogy rendszerek: valamennyi rendszerelemnek – a ragasztónak, a hőszigetelő lemeznek, az erősítő hálónak, az alapozónak, a dübelnek, a fedővakolatnak – egy gyártótól kell származnia. Csak ebben az esetben igazolható, hogy a hőszigetelő rendszer valóban megfelel azoknak a paramétereknek (hőszigetelő képesség, páraáteresztés, ütésállóság, tűzvédelem stb…), amelyek a minősítő dokumentumokban szerepelnek. A gyártó által kiadott rendszergaranciának (ami a Baumit esetében akár 25 év is lehet) is feltétele a teljes rendszer megléte.


A megfelelő homlokzati hőszigeteléshez az is elengedhetetlen, hogy a kivitelezés teljes mértékben a gyártó előírásainak megfelelően történjen. Kevesen tudják, hogy a hibás kivitelezés nem csak esztétikai problémákat okoz, hanem jelentősen ronthatja a hőszigetelés hatékonyságát és várható élettartamát is.
Mind az új építésű házak, mind a felújítások esetén kiemelten fontos szempont, hogy a homlokzati hőszigetelő rendszer rendelkezzen megfelelő páraáteresztő képességgel. Ezzel megelőzhető a belső tér egészségtelenül magas páratartalmának, és ezzel együtt a számos betegség forrását jelentő penészesedésnek a kialakulása. A Baumit open hőszigetelő rendszer egyesíti a polisztirol előnyös tulajdonságait a kőzetgyapot szigetelésekével, hiszen a hagyományos polisztirol lemezekhez képest páraáteresztés szempontjából legalább háromszoros biztonsági tartalékot jelent.
A megfelelően megtervezett és kivitelezett homlokzati hőszigetelés a fentieken túl jelentősen csökkenti a falak hőingadozását, megvédi a teherhordó épületszerkezeteket és jelentősen emeli az ingatlan értékét.

