Otthonok és Kertek

Támad a fagy – madáretetés télen

Borzalmasan hideg időszak következik.

Mindenképpen adjatok enni a kerti madaraknak. Az általánosságokat nem mondom, mert ma már minden boltban lehet kapni madáreleségeket, arra azonban figyeljetek, hogy a macskák ne tudjanak az etetőbe férkőzni! Minden nap azonos időben adjatok inni nekik. A jó etető fedővel ellátott, a táplálékot szárazon tartja. A vastag hóréteg a nem fedett etetőket betakarja, olyan a madarak számára, mintha nem is létezne. Amennyiben elég kreatívak vagyunk, vagy nem akarunk a madáretetőre költeni, magunk is elkészíthetjük. Nem kell hozzá más, mint egy hagyományos műanyag, üdítő, vagy ásványvizes palack. Vágjunk rá ajtót, akasszuk ki egy ágra, s töltsük fel madáreleséggel. Az ügyesebbek ülőfát is rögzíthetnek bele.

A legmegfelelőbb eleség a köles, gabonafélék, tökmag, mogyoró, dióbél, napraforgómag, alma. Kedvező, ha minél többféle eleséggel kínáljuk vendégeinket. A hálóba csomagolt magvas golyók, pogácsák nagyon jók az apró énekeseknek, ugyanis a különféle magvakat zsiradékba préselik, így energiatartalmuk sokkal magasabb, mintha madárkáink csupán magot kapnának.

Ezeket a cinkegolyókat nem minden madár tudja fogyasztani, így nem árt több fajta eleséget és több típusú etetőt alkalmazni. Vastagabb faágdarabokba nagyobb átmérőjű lyukakat fúrhatunk, melyekbe faggyús-magkeveréket tömünk. Kihűlést követően spárgával felfüggesztve, első sorban a cinkék csillapíthatják étvágyukat. Készíthetünk madárharangot, melyhez egy virágcserép és spárga szükséges. A harang nyelvét a cinkegolyó alkotja. A virágcserép védi meg a táplálékot az elázástól. Kenyérrel, morzsával ne etessük madarainkat! A nedves kenyér gyorsan megromlik, másrészt az erjedő kenyérdarabkák a madarakban heveny gyomor és bélgyulladást idézhetnek elő, és pusztulásukat okozzák. Akasszunk ki szalonnát, de ne legyen sós! A só vízelvonó hatása kis kedvenceink kiszáradását és elhullását idézheti elő.

A növényeket érdemes takarni. Jó ilyen célra a fátyolfólia, a száraz avar, szalma, vagy akár a karácsonyi ajándékok szétszedett karton doboza. Amíg nem enyhül tartósan a fagy, addig ne kezdjetek palántanevelésbe se! Egyenlőre tervezgessetek! Gondoljátok végig miket szeretnétek vetni és nézzetek körül a webáruházban. Nálunk továbbra is minden termék használható biogazdaságban. A meleg helyen palántázandó, vagy a késő tavaszi vetésű magokhoz javasolom a Polyversumot száraz csávázásra.

A korai szabadföldiekhez viszont valamilyen nedves bio csávázás javasolható, pl. Fitokondi, vagy Natur Vita. Az Agrosol liquidet minél hamarabb célszerű használni, a növények 2-4 lombleveles állapotában és nincs belőle sok. Aki szeretne ezzel dolgozni annak javasolom minél hamarabb megrendelni mert a készlet el fog fogyni és nem tudom mikor hozzák majd a következő adagot. Most semmivel ne permetezgessük a fákat, mert rájuk fagy! A ragadozó atkák kihelyezési ideje február, de januárban már célszerű megrendelni, hogy biztosan jusson! Minden fára, bokorra, szőlőre, sőt örökzöldre (tuja) is jó. Örök megoldás atkák ellen, de nem szabad rovarölővel és kénnel permetezni utána! A fagy kissé kellemetlen, de nagyon örülünk neki, mert így a következő vegetációs időszakban végre gyérülhetnek az olyan invazív fajok, mint a vándorpoloska, a harlekin katica, a spanyol csiga és a kabócák. Forrás: Természettár Fotók forrása: itt itt

https://www.birdinghub.com/bird-house-plans/

További cikkek hasonló témában

Hozzászólások

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Scroll to Top