Otthonok és Kertek

15 szuper ötlet – ha sötét enteriőrt szeretnél

A sötét falaktól és bútoroktól sokan tartanak távolságot, és kerülik a használatukat, mondván, hogy szűknek érződik majd tőle a lakás. Mégis, amikor meglátnak egy ilyen fotót, vagy belépnek egy ilyen enteriőrbe, szinte eláll a lélegzetük, és átadják magukat a bekuckózás érzésének. Szóval, te melyik táborba tartozol?

Sötét hálószoba

A sötét háló annyira nem ritka, mint a többi helyiség. Ebben a térben könnyebben döntünk a sötét árnyalatok mellett, legyen szó falszínről, textilekről vagy akár a padlóburkolatról. 

Ami mellett nehezebb pálcát törni, az a mennyezet színe vagy burkolata. A legtöbb esetben ragaszkodunk a fehér mennyezethez, mert nem szeretnénk, ha “ránk nehezedne” a plafon. Ez az optikai dolog inkább a középkori falvakba vezethető vissza, amikor a kis belmagasság, illetve a tűzhely füstje miatt alapból szürkére-feketére színezte a házak mennyezetét. Ezért mindenki igyekezett fehérre meszelni, hogy tisztábbnak és magasabbnak tűnjön a lakás. 

Tipp

  • ha nem akarod sötétre festeni, burkold fával, használj lambériát vagy ragaszd fel a famintás vinyl lapokat a mennyezetre.
  • magasabbnak tűnik a mennyezet, ha az oldalfal színét kb. 30-40 cm szélességben felfested a mennyezetre is, és  majd csak azon belül fested fehérre. 
  • extravagáns hatásért használj ornamentikus mintákat a mennyezeten
  • loft hatáshoz használj rozsdás vagy beton hatású falburkoló paneleket.

Sötét nappali

A nappaliban szeretjük a tágas tert hangsúlyozni világos színekkel, fényvisszaverő felületekkel, ezért csak a nagyon elszánt dizájnharzcosok alkalmaznak sötét színeket ebben a helyiségben. 

Pedig alapvetően nagyon elegáns enteriőrt lehet létrehozni a megfeleően összeválogatott puha anyagokkal. 

Tipp

  • használd mindig az adott színnek a szürkésebb változatait, tehát nem egy szimpla sötétkéket, hanem egy szürkés-sötétkéket. 
  • vigyél az enteriőrbe néhány élénk színű kiegészítőt a fehér helyett, így elkerülhetet a “ravatalozó-hatást”
  • használj meleg fényeket a hideg fények helyett.

Sötét fürdőszoba

A fürdőszobában azért nem praktikus a sötét színek használata, mert a vízcseppek és a vízkő azonnal meglátszik mindenhol. Ezért ha nem vagy olyan, aki minden fürdés után szárazra törli a csempét a teljes fürdőszobában, akkor megkeserítheti az életedet ez a döntés. 

Az olyan helyeken azonban, ahol nem éri víz, nyugodtan használhatsz sötét felületeket. Ilyen pl. a mennyezet, az ajtó körül vagy a tükör mögötti részek.  De a wc-ben is nyugodtan kialakíthatsz egy sötét menedéket. 

Tipp

  • válassz vízálló dekortapétát, amit akár a zuhanyzóba is tehetsz, mert ezen nem látszik meg a vízkő
  • az ablaktalan helyiségek alapból sötétek, ezért fontos a megfelelő világítás kialakítása
  • az egyszínű sötét festés nem praktikus, mert minden apró lenyomat, por és szennyeződés meglátszik rajta, ezért használj inkább valamilyen falburkolatot, vagy strukturált felületet.

Sötét konyha

A konyhabútor esetében sokkal gyakrabban választunk sötét frontot, mint pl. egy nappali vagy egy gardrób bútor esetén. Ennek oka, hogy a konyhában nagyon sok egyéb, nagy felületű szín is megjelenik, mint pl. a munkapult vagy a fali csempe, amik megtörik vagy kompenzálják a frontok színét. 

Tipp

  • kerüld a foganytú nélküli, nyomásra nyíló sötét ajtókat, mert az ujjlenyomat egyből meglátszik rajta
  • válassz arany, bronz vagy fekete fogókat a króm helyett
  • a munkapult legyen összhangban a padlóval, de ne legyen nagy a kontraszt közöttük, mert elveszíted az elegáns hatást
  • a falra használj fafém vagy kőhatású burkolatot a hagyományos csempe helyett, hogy fokozd a különlegességet.
  • a lámpák színe és anyag legyen összhangban a bútor fogantyúival

Olvasni jó

Scroll to Top