Otthonok és Kertek

3 fontos lakberendezési szabály, amit jobb, ha soha nem szegsz meg

Természetesen a lakberendezésben nincs olyan szabály, amit ne lehetne megszegni, hiszen mindenki saját szabályai és ízlése szerint alakítja ki otthonát. Mégis számos olyan belsőépítészeti irányelv létezik, amely segítségünkre lehet a lakberendezési tervezés során is.

Nézzünk most ezek közül egy pár olyan tervezési szempontot, lakberendezési szabályt, amelyet lakásod kellemes összhatása és harmóniája érdekében segítségül hívhatsz.

#1 lakberendezési szabály – Megfelelő hosszúságú függönyt válassz!

A túl rövid vagy túl hosszú függönyök hasonló hatást keltenek, mintha túl rövid vagy épp hosszú lenne a nadrágunk szára.

lakberendezési szabály függöny elhelyezése

A karnist elhelyezheted oldalfalon vagy a mennyezetre szerelve.

A mennyezetre szerelt függöny vertikálisan nyújtja a teret, azt az optikai illúziót érhetjük el vele, mintha magasabb lenne a szoba. A mennyezetbe simuló sín miatt jó megoldás lehet minimalista, letisztult stílusú otthonokba. Az oldalfalra szerelt karnison kis gyűrűk segítségével függöny igazán elegáns hatást kelt, klasszikus otthonokba igazán jól mutat.

A „Mérj kétszer, vágj egyszer” elve itt érvényes, vagyis alaposan tervezd meg a függönyök hosszát, szánj időt az előkészítésre. Attól függően, hogy mennyezeti sínt szeretnél használni, vagy az oldalfalra szerelnéd a karnist, mérd le a függöny szükséges hosszát.

Na de hova helyezzük a karnist?

Mennyezeti sínnél egyszerűbb a válasz, természetesen a plafonra. Az ablakkerettől pedig kb. 25-35 cm-el tovább futtassuk ki, mint az ablakkeret széle, ha elhúzzuk a függönyt akkor az ne takarja el az ablakot.

Oldalfalra szerelt karnisnál nagyjából a mennyezet és az ablakkeret közötti terület felső egyharmadánál helyezd el a függönyrudat (ld. aranymetszés szabálya). Ez esetben is lógjon túl a karnis vége az ablakkereten. Az ablak speciális elhelyezkedése vagy más belsőépítészeti elemhez való viszonya felülírhatja ezt az elvet.

Az ideális függönyhosszúság – véleményem szerint 2-3 cm-el a padlószint fölöttig ér. Ez nem kőbevésett lakberendezési szabály, van aki szereti, ha ráomlik a függöny a talajra, más hatást érhetsz el ezzel a megoldással.

lakberendezési szabály függöny
credit: @zolkaa / Pinterest

#2 lakberendezési szabály – Megfelelő méretű szőnyeget válassz!

Nagyon fel tudja borítani a szoba egyensúlyát, ha nem a szoba arányainak megfelelő méretű szőnyeget választasz. Egy túl kicsi szőnyegtől a szoba is kisebbnek hat.

A természetes, hosszú szálú szőnyegek otthonosabbá teszik a helyiséget, nappaliba, hálószobába ideálisak.

A síkszövött vagy rövidszőrű szőnyegek praktikusabbak, jobban tisztíthatóak, étkezőasztal alá vagy gyerekszobába például remek választás.

Fontos irányelv, hogy akkora szőnyeget válassz, amelyre ráférnek az adott funkcióhoz tartozó bútorok. A könnyebb értehetőség kedvéért mutatok egy ábrát, ami nagyon jól mutatja, hogy egyes esetekben mekkora szőnyeg az, ami megfelel a szoba arányainak.

 

Lakberendezési szabály szőnyeg elhelyezése

 

lakberendezési szabályok
credit: MinimalistLivingInspo / Pinterest

 

#3 lakberendezési szabály – Rétegezd a fényeket!

Egy otthonos és funkcionális otthon kialakításakor a megfelelő világítás kiemelt jelentőségű.

világiítás
credit: LeQB Architects / Pinterest

A lámpák kiválasztásakor egyrészt a lakásod stílusához, színvilágához illeszkedő darabot válassz, másrészt „rétegezd a fényeket”! Hogy ez mit takar? Egy helyiségbe akár 5-7 fényforrást is használhatsz, minden kategóriából minimum egyet-egyet. Tehát legyen egy (vagy több) általános fényforrás (pl. mennyezetei lámpa, led lámpák), egy funkcionális világítás (pl. olvasáshoz állólámpa, főzéshez munkalap megvilágítás), pontfény (dísztárgyat kiemelő fény), hangulatvilágítás (pl. gyengébb fényt adó asztali lámpa). A különböző „fényszigetek” segítenek abban, hogy otthonos, kuckós hangulatot alakíts ki.

A lámpák elhelyezésére vonatkozóan hasznos segítség lehet az alábbi ábra:

Lakberendezési szabály lámpák elhelyezése

A fent említett lakberendezési szabályok csak útmutatóként szolgálnak, bátran térj el tőlük, ha neked más jön be, vagy lakásod egyedi paraméterei más megoldásokat tesznek szükségessé. Mindenesetre bízom benne, hogy ez a pár „kézzel fogható” tipp, ötlet hasznosnak bizonyul lakásod berendezésének kialakításakor.

Hermány Zsófia ~ ZHEN design lakberendezés & home staging

hello@zhendesign.hu

Nézd meg a többi lakberendezés témájú cikkünket!

További inspirációkért lapozz bele INGYENES e-magazinjainkban!

Kövess minket Facebook-onInstagram-on és TikTok-on!
Oszd meg!

 

További cikkek hasonló témában

Scroll to Top