Otthonok és Kertek

Így használd ki maximálisan a konyhádat

Kicsi a konyhád alapterülete? Megmutatjuk, hogyan használd ki minden centijét, hogy kényelmesen tudj tárolni és mozogni is maradjon helyed!

Bútorozz mennyezetig!

A készen kapható, elemes konyhabútorok felső elemei 70-80 cm körül vannak. Ez azt jelenti, hogy standard méretek alkalmazása esetén 90+60+80 cm = 230 cm körüli bútormagasságot fogsz kapni. A belmagasság legtöbbször 260-270 cm között mozog, ezért itt kimarad 30-40 cm kihasználatlan hely. 

Ide szoktak költözni a háztartási gépek üres dobozai, az ajándékba kapott italok, legrosszabb esetben az üres  sörösdobozok. Pedig ha kiszámolod, ez a hely egy kisebb konyha esetében is jelentős tárolóhelyet jelent. Ha előre kitalálod, milyen széles és mély szekrényt szeretnél ide tenni, akkor akár a műfenyőt vagy a sílécet is tárolhatod benne. 

Kép: Pinterest

Használd ki a falat!

A pult és a felső szekrény közötti részre régen a merőkanalat és a tálaló készletet akasztották. Ettől azonban van sokkal praktikusabb megoldás is.

Ha ide teszed a gyakran, minden nap használatban lévő készletet, akkor nem kell nyitogatnod a szekényajtót. És ott tárolhatsz más, ritkábban használt dolgot. Persze fontos, hogy ezek itt könnyen porosodnak, tehát mindenképp csak olyat tarts itt, amit tényleg naponta használsz. 

Kép: Pinterest

Válassz kisebb főzőlapot!

Ha kicsi a család, vagy keveset főzöl, akkor tökéletesen elég egy 2 főzőhelyes lap. Ez pont fele akkora mint a hagyományos, tehát 30 cm széles. Teheted keresztbe és a hosszában is, ahogy neked kényelmesebb. Választhatsz olyat is, amin összevonhatóak a főzőzónák, így akár egy hosszúkás tepsit is rátehetsz, ha ahhoz van kedved. 

Ezzel máris nyertél 30 cm pultfelületet, és ha kis konyhád van, akkor ez nagyon sokat jelent. Pl. elfér itt a kenyérpirító vagy a vízforraló. 

Érdemes átgondolni, hogy gáz, kerámia vagy indukciós lap alkalmas a te szokásaidhoz. A gáz lapot akkor javaslom, ha egyébként is átalányt fizetsz, hiszen ez a legköltséghatékonyabb megoldás. 

Indukciós lapoknál nincs energiapazarlás, csak ott és addig melegít, ameddig szükséges. Viszont csak mágnesezhető edénnyel működik. Előnye az alacsony fogyasztás, hátránya, hogy az olcsóbbak elég hangosak.

Kép: Pinterest

Használj keskeny szekrényeket!

Keskeny konyha esetén fejtörést okoz, amikor két normál mélység nem fér el egymással párhuzamosan. Ilyenor jön az ötlet, hogy L-alakban bútorozzuk be az ablak alatti részt is. 

Ezt azonban nem ajánlom, mert sokkal több a költsége, mint amennyi tárolóhelyt nyerünk vele. Ráadásul sok esetben itt van a radiátor is, ami megint csak a probléma forrása. És nem beszélve az ablak parapetmagasságáról, ami legtöbbször nem megfelelő az új konyhánkhoz. 

Ettől sokkal jobb megoldás két egyenes, egymással párhuzamos konyhabútor, ahol az egyik csökkentettt meélységű. Az, hgy ez mennyi, a konyhánk szélessége határozza meg. 

A lényeg, hogy maradjon a kettő között minimum 90 cm. (Exrém esetben, ha a használók is kisebb méretűek, akkor a 80 cm is használható lehet.)

Kép: Pinterest

Rejtsd el a csepegtetőt!

Ha kevés helyed van a munkapulton, akkor használhatod ezt az edényszárító/csepegtető vasalatot, amit felső szekrénybe lehte beépíteni. 

Többféle típusból választhatsz, vannak, amiket utólag is be lehet szerelni, és vannak, amik olyan szekrénybe tehetőek, aminek nincs fenéklapja. Utóbbi azért célaszerűbb, mert a pára könnyebben ki tud szellőzni, és nem kezd el a bútorlapba beszivárogni.  Érdemes rövid ideig itt tartani az elmosogatott dolgokat, és minél hamarabb szárazra törölni. 

Kép: Pinterest

Tárolj a lábazatban!

Alap esetben a konyhabútor elemek 4 szintezőlábon állnak. Azonban ha van egy jó asztalosunk, és nem sajnáljuk a pénzt az extra megoldások kivitelezésére, akkor a lábazatban való tárolás egy olyan plusz lehetőség, amit érdemes kihasználni, ha tényleg minden centi számít. 

Amire figyelned kell, hogy felmosásnál érdemes kivenni a fiókokat a helyéről, különben hamar eláztathatod a fiókokat és tönkretehetd az egész bútort. 

Hagyományos lepattintható lábazattakarás esetén egy szilikon védőt helyez az asztalos a bútorlap élére, vagy eleve készen kapható lábazattal zárja a konyhabútort. Így megakadályozható a felázás és a bútor alatt könnyen takaríthatsz is. 

Lábazati fiók esetén viszont kisebb lesz az alsó szekrényed, hiszen magasabb fiókokat kell használni a tárolás miatt. 

Kép: Pinterest

Használj belső fiókokat!

A belső fiókok akkor kerülnek szóba, amikor a dizájn, a megjelenés miatt elegánsabb, ha nagyobb méretűek a fiókfrontok. Ilyenkor viszont olyan mély a fiók, hogy nem tudjuk jól kihasználni.

Ekkor lép a képbe a belső fiók, ami egy egyszerű vasalattal könnyedén megoldható. Így belül két, alacsonyabb fiókunk van, ami egymástól függetlenül mozog, de kívülről megmarad a letisztult dizájn. 

Ebben a lapos belső fiókban tárolhatsz fűszereket, evőeszközöket, fedőket de akár szemeteszsákot és fóliákat is. Ezeknek a fiókoknak a mélysége tetszőleges lehet, attól függően, hogy mit akarsz benne tárolni, illetve alatta mennyi helyre van szükséged. 

Kép: Pinterest

Legyen fiókban a kamrád!

A fiókokat nem csak az alsó szekrényekben használhatod, hanem a kamraszekrényben is. Sokkal praktikusabban hozzáférsz a hátul lévő befőttekhez, mint az 50 cm mély polcon.

A fiókokat szemmagasságig érdemes használni, mert fölötte már nem látsz bele. Itt vagy kihúzható polcot vagy soima polcot használj. Érdemes kihasználni a szekrényajtók belső oldalát is, mert rengeteg tárolófelületet nyerhetsz itt is. 

Arra kell figyelned, hogy amikor becsukod az ajtót, elegendő hely maradjon az ajtón tárolt dolgoknak. Fontos, hogy megfelelő vasalatot válassz mind számban, mind elosztásban, hgy elbírja a plusz terhet, amit az ajtó tömegén felül rápakolsz. 

Kép: Pinterest

Férjen bele 15 centibe!

Sokszor marad 15-20 cm a fal mellett, vagy a szekrénysor végén, amit elsőre nem tudunk kihasználni. Előrelátó tervezéssel ide olyan praktikus dolgokat rejtsz el, mint a létra, a felmosó, a partvis, a szemeteslapát. De használhatod vasalódeszkának vagy tisztítószereknek is. 

Ha a szekénysor végét akarod kihasználni ezzel a módszerrel, akkor a nagy ajtó miatt könynen hozzáférhetsz az itt tárolt szerszámokhoz. 

Ha viszont a belső sarokban maradt meg ez a hely, akkor oda érdemes kihúzható, oldalról nyitott polcokat tervezni, ami szintán nagyon könnyen hozzáférhetővé teszi a benne lévő kincseket. 

Kép: Pinterest

Olvasni jó

Scroll to Top