Otthonok és Kertek

Így tervezd meg jól! – 5 tipp konyhatervezéshez

Ötletek és gyakorlatba ültethető tippek, ha tervben van egy új konyhabútor kialakítása.

#1 konyhatervezés tipp

Ötletelés alaprajzon

Sajnos rossz hírem van: nem a Pinterest képek nézegetésével kell kezdened a konyhatervezést. Minden jól kitalált és dizájnos konyhabútor, amire azt mondod, hogy “wow, ilyen kell nekem is” – a tervezőasztalon kezdte az életét. 

Miért? 

Azért mert nem tudod másképp kitalálni, hogy melyik részt hogyan lehet a legjobban kihasználni. Itt látod majd, hogyan nyílnak az ajtók, honnan húzod kia a fiókot. Így elkerülheted azt, amikor a sarkot mindkét irányból ki akarod használni, de valójában egyik szekrény sem alkalmas erre. Vagy nem fogsz az ajtóba hűtőt tervezni, mert azon a falon amúgy bőven elfér, csak hát a másik falon is van szekrény, ami belóg a térbe szintén 60 cm-re.

Méretarány számítás

Az életszerű és használható ötletek felrajzolásának előfeltétele a méretarányos alaprajz. Enélkül nagyon mellé lehet nyúlni a helykihasználásnak, és ami a papíron még odafért, az a valóságban már igen szűkös lesz. 

Fontos tehát, hogy első lépésként felmérd az egész helyiséget. Itt még nem kell méretarányban rajzolnod, egy sima kézzel rajzolt ákom-bákom is elég lesz. A fontos az hogy legyenek rajta a méretek, amiket mértél. 

Ezután számold ki a méretarányt, ami egy átlagos konyha esetében 1:20 legyen, vagyis amit mértél a valóságban, azt oszd el 20-al. 

Érdemes cm-ben felírni a papírra a számokat, és nem méterben. Így egyszerűbb lesz majd a méretarányt is számolni. Tehát ami a valóságban 100 cm, az a papíron 100cm/20 = 5 cm lesz. 

Miután kész vagy a méretarányos alaprajzoddal, készíts minél több elrendezés ötletet. Figyelj arra, hogy a bútorok és gépek valódi méreteit számold át a méretaránynak megfelelően.

Bónusz ötlet: 

Rajzold fel a különböző méretű bútorokat és a gépeket a megfelelő méretarányban – ha 20-as ban rajzoltad az alaprajzot, akkor a bútorokat is 20-asban. Ezután színezd ki, írd rá, hogy mi micsoda, akár a méreteit is, és vágd ki a kis négyzeteket, téglalapokat. Így csak rá kell tenned az alaprajzra, és tologathatod őket. Ne felejtsd el lefotózni, hogy később tudj majd válogatni az elrenedzésekből. 

#2 konyhatervezés tipp

Inspiráció gyűjtés

Eljött végre a Pinterest ideje is. Jöhetnek az inspirációs fotók. Mappázd külön azokat a képeket, amiknek a stílusa, a színvilága tetszik és gyűjtsd külön mappába azokat az ötleteket, ahol valamilyen technikai megoldás érdekel. Pl. egy sarokfiók, vagy egy kamraszekrény megoldás. 

Fontos, hogy tudd: az amerikai konyhabútorok másképp vannak összerakva, mint az európai bútorok. Teljesen más szerkezeti megoldásokat, ajtóvasalatokat használnak és mások a rögzítések is, ezért nem feltétlen lehet kombinálni a Pinteresten látott megoldásokat a hazai gyártású bútorokkal. 

Találhatsz olyan asztalost, aki elszöszmötöl ezeknek az adaptációjával, de ennek meg lesz az ára. A dizájn anyagok használata is lehet egy olyan buktató, amit nem feltétlen gondolsz még itt az elején: azok a látványtervek, amik tetszenek, lehet éppen ilyen anyagokat használnak. Sőt az is lehet,- és ez a gyakoribb – nem létező anyagokat jelenítek meg a vizualizáció során, hogy minél inkább elérjék a kívánt látványt. 

#3 konyhatervezés tipp

Sarok megoldások

A legtöbben L-alakú konyhát szeretnének. Aki nem, annak általában nagy konyhája van, és konyhaszigetben gondolkodik. Ritkán találkozom azzal, hogy párhuzamos konyhát kell készítetni, pedig sokszor ez praktikusabban kihasználható és olcsóbban megvalósítható, mint a sarokkal rendelkező kialakítások. 

Na de nézzük, mi van akkor, ha tényleg az L-alak a legjobb a te konyhádban:

  • L-alakú sarokszekrény: lényege, hogy mindkét irányban van mélysége. A belső sarok rész minden esetben 60×60 cm, ha standard munkalappal dolgozunk. Ikea esetében ez 64×64 cm lesz, mert ezek mélyebb munkalapok és mélyebb szekrények, mint a magyar standard. Ehhez kell hozzáadnod mindkét irányban az ajtók méretét. Pl. ha egy kb. 30 cm-es ajtón akarsz benyúlni, akkor az mindkét irányban 60 cm+30 cm= 90 cm lesz a sarokszekrényed mérete. 
  • Ebbe az L-alakú sarokszekrénybe tehetsz polcot és körforgó vasalatot is. 
  • Lehet  az L-alakú sarokban fiókot is kialakítani. Erre van külön vasalatrendszer, amit az asztalosook használnak. Ilyen pl. a Blum SpaceCorner  
  • Érdemes ilyenkor 30 cm-nél nagyobb ajtómérettel dolgozni, hogy ne legyen túl kicsi a fiók belső mérete. Javaslom, hogy sarok fiók esetén 60 cm+40 cm legyen a minimum mindkét irányban. Tehát egy ilyen bútor az L-alakú konyhából mindkét irányban 100 cm-t fog elfoglalni. 
  • A hosszú saroktól sokan félnek, mert ez az úgynevezett “bebújós sarokszekrény”, aminek a belső része kicsit kihasználatlan. Ez abban az esetben tényleg így van, ha ez a szekérny a mosogatós, hiszen akkor a szerelvények is ebben a szekrényben vannak. Emiatt pedig semmilyen vasalattal nem tudunk számolni. 
  • Ez alól kivételt jelent a szelektív gyűjtő vagy más, kihúzható vag kiforduló szemétgyűjtő edény, ami felszerelhető a szifon alá is. De ez is megakadályozza, hogy a belső részt kihasználjuk. 
  • A hosszú sarokszekrénybe alapvetően két fajta vaslatot tehetünk: a kiforduló és a kihúzható vasalat. 

#4 konyhatervezés tipp

Falnézetek

Ahhoz, hogy valóban lásd, minek hol lesz helye és mekkora polctávolságokat kell tervezned, szükséged van egy falnézetre. A falnézet azt jelenti, hogy úgy tekintesz a bútorra, mintha szemben állnál vele. Nem olyan nehéz ezt sem megrajzolnod, ha követed ezeket a lépéseket: 

  • rajzolj egy téglalapot egy A4-es papírra, termmészetesen méretarányosan azt a falat, amire a konyhabútort tervezed. 
  • A vízszintes alsó vonal a padló, a vízszintes felső vonal a mennyezet vonala lesz. A két függőleges vonal pedig a konyha két széle. Ha ezen a falon ablak is van, akkor pontosan mérd meg, hogy hová esik, milyen magasan kezdődik (ez a parapetmagasság), és ezt is méretarányosan rajzold fel.
  • most az alaprajzon megtervezett bútorkiosztást másold át ide, de figyelj arra, hogy a saroknál lesz egy 60 cm-es holt tér, amivel kezdődik a sor, hiszen itt fordul a konyhabútor a másik irányba. 
  • számold ki a pult magasságát is méretarányosan, és így látod majd, hogy mekkora helyet kell kihagynod a felső szekrény alatt
  • tervezd meg az alsó szekrényhez a felső szekrények kiosztását is, de nem kell ezeknek együtt futni (ha megnézed a kiválasztott pinterest fotóidat, azoknál sem egyezik meg az alsó és a felső szekrénysor.)

#5 konyhatervezés tipp

Világítás

Nem feledkezhetünk meg a jól megvlágított munkapultról és a dekorációs világításról sem. Most térj vissza a választott Pinterest inspirációs fotóidhoz, és nézd meg, hoogy vannak világítások betervezve. Azt fogod tapasztalni, hogy a vílágítás adja meg a konyhák savát-borsát. Amellett, hogy nélkülözhetetlen a jó fény a biztonságos használathoz, nagyban hozzájárul egy konyha látványához is. 

Ezért gondold most át, hogy hová szeretnél világítást:

  • lesz üveges vagy nyitott szekrényed, aminek a belsejét szeretnéd megvilágítani?
  • lesz üvegpolc, ahol polcvilágítást szeretnél?
  • milyen pultvilágítást akarsz: süllyesztett ledprofilt, spotokat, vagy ledes lámpákat a felső szekrény aljára szerelni? 
  • hol lesz a mennyezeten világítás?
  • lesz-e a fiókokban világítás?
  • szeretnél-e a lábazatba világítást?

Ha ezt véggigondoltad, akkor máris elkészítheted a konyhabútor elektromos kiállásait, és a villanyszerelő máris tud dolgozni. Ne felejtsd el, hogy minden gépnek szükséges elektromos kiállás, de ehhez pontosan tudnod kell a gépek méretét és beépítési paramétereit, mert a gyártó sok esetben meghatározza az elektromos csatlakozás helyét. 

Hasznosnak találtad?

Akkor oszd meg másokkal is, és olvasd el a Paneltündér további kis lakásokkal kapcsolatos cikkeit is!

Főcikkek
Paneltunder Kriszti

15 szuper ötlet, ha egy légtérben van a nappali és a háló

Kis lakás nappali funkciói Amikor szűkében vagy a helynek, de meg szeretnéd oldani, hogy ne a kanapén kelljen aludni, akkor a nappalinak több funkciót is el kell látnia. A leggyakoribb ilyenkor, hogy egy kinyitható kanapéban gondolkodunk, de most arra hoztam ötleteket, hogy hogyan tudsz olyan elrendezést kialakítani, ahol a kanapé mellett egy franciaágy – sőt

Read More »
Főcikkek
Paneltunder Kriszti

29 nm – Konténerek: a jövő otthona vagy divatos hóbort?

Konténerlakás: A jövő otthona vagy csak egy divatos hóbort? A lakáskeresés gyakran bonyolult és költséges, de van egy izgalmas alternatíva, amely egyre népszerűbbé válik: a konténerlakás. Ha van egy 40 láb hosszú tengeri konténered, ami 2,35 m széles, 12 m hosszú és 2,7 m magas, akkor egy kreatív és fenntartható lakóteret alakíthatsz ki belőle. Tervezés

Read More »
Főcikkek
Paneltunder Kriszti

Praktikus garzon – Így élj szabadon 23 nm-en!

Hogyan tudsz egy garzon lakásban mindennek helyet találni? Sehogy. De egy jó tervezéssel kaphatsz elég tárolóhelyet, ha nem vagy gyűjtögető. Lehet normális konyhád és nagy ágyad. Sőt még egy dolgozóasztal is kerülhet. Konyha, ami egy nagyobb lakásban is helytáll Ez a lakás egy fiatal pár számára készült. Mivel a lakás már készen volt, amikor beköltöztek,

Read More »

Olvasni jó

Scroll to Top