Otthonok és Kertek

15 szuper ötlet – faldekorációra, ha unod az A4 képkeretet

A lakberendezés egyik célja, hogy a megfelelő dekorációkkal emelje az enteriőr stílusát, báját vagy hangulatát. A fali dekorációk erre kézzelfogható megoldást kínálnak. Na de nem mindegy, hogy mit teszel a falra. Kontrasztos vagy dizájnba simuló. Kicsi vagy nagy? Kör vagy szögletes?

Ma megnézzük, milyen lehetőségeid vannak az üres fal kihangsúlyozására, és ezzel az egész helyiség vagy lakás stílusának meghatározására.

1.Tégla

A vörös téglafal, legyen az igazi, vagy téglaszelet, esetleg gipsz vagy polystirol, mindig a régi építkezést juttatja eszünkbe. A tégla maga az otthon melege. Akinek volt téglája, annak háza is. Ez a kötődés a téglához, az égetett agyaghoz, szerintem sosem múló kapcsolat. 

A körülötte lévő falakat kiemelheted szinte bármilyen falszínnel, de a földszínekkel és a természetes árnyalatokkal az igazi. Használd bátran a bézs meleg árnyalatait, vagy a mustár, a rozsdabarna, esetleg a csokoládébarna színt. A zöldek közül a fehérrel kevert árnyalatok mutatnak jól. 

2. Szikla

Ha full természetes hatást akarsz elérni, akkor vannak erre speciálisan készített dekorglett anyagok, amikkel ezeket a vastagabb, rusztikusabb rétegeket el lehet készíteni. Utána faragható, csiszolható kemény felületet kapunk, amit tetszőleges színre festhetünk. 

Használd a természetet – és a Pinterestet – inspirálódsra, és bátran kezdj el akár egyedül is kísérletezni ezekkel az anyagokkal. Bár javaslom, hogy kérd szakember segítségét, vagy menj el egy tanfolyamra, ahol megmutatják a megfelelő anyaghasználatot. Mindezt számításba véve kis gyakorlással elkészíthetőek ezek a dekorációk. 

Fontos a jó világítás megtervezése is. Használj meleg fényeket a természetesebb hatás léréséhez. 

3. Kő

A természetes kövek közül a mészkövek vagy a keményebb hasított gránit lapok a legelterjedtebbek. Színben nagyon sokfélék lehetnek a majdnem fehértől a sárga és a barna árnyalatain keresztül egészen a feketéig. Használhatsz szögletesre vágott vagy amorf formájú köveket is. 

Minimalista, letisztult dizájnhoz inkább a szabályos formák illenek, rusztikusabb, vidéki stílushoz inkább a szabálytalanabb formák. 

Nem fontos az egész falat ezzel burkolnod, kiemelhetzs vele egy-egy falrészletet vagy sarkot is. Lehet ez a háttér az olvasósarokhoz vagy a dolgozóhoz. 

4. Dombormű

Az utóbbi években nagy sláger volt a dekorációs falfestés. A stencileken túllépve a legújabb dizájn a domborművek készítése. Ezek is lehetnek színesek – sőt vannak kimondottan giccses változatok is belőlük – de az egyszínűek sokkal elegánsabbak. 

Nem olcsó mulatség, mert kézügyességet, tapasztalatot és finomra hangolt anyaghasználatot igényel az elkészítése, és gondos odafigyelést a fenntartása, hogy sokáig élvezhessük őket. Nem beszélve a takarításról, hiszen ezek remek porfogók a sok apró vízszintes felülettel. 

5. Dekorfestés

A dekorfestésnek számos technikája, anyaga és stílusa létezik. Ez itt a képen csak az egyik a rengeteg féle, a művészek egyedi kézjegyét viselő munkák közül. 

Jellemzője, hogy különböző struktúrákat és rétegeket alakítanak ki. Két fő irányzata van: vagy réginek tűnő falakat alkotnak ezzel a technikával, vagy márvány hatású, fényes felületeket. Mindkettő elkészítése hatalmas gyakorlatot igényel, hiszen az anyagok megfelelő sorrendben történő felvitele a titka a csodás dekorfalnak. 

Mindenképpen olyan kivitelezőt válassz, akinek a stílusa tetszik, hiszen olyan ez, mint a festőknél: nem kérhetsz Picassotól egy Rembrandtot!

6. Beton

Lehet szimplán simított beton, de sokkal inkább javasolt a dekorbeton, amit különböző technikákkal lehet még egyedibbé tenni. A rétegei, a felülete és a színei sokkal szebbek, mint a sima habarccsal behúzott falnak., szóval azt inkább engedd el.

Itt főként azt vedd figyelembe, hogy ez sem lesz ugyanolyan sima felület, mint a festett fal, tehát ez is porosodni fog. Hasonlóan az előző domborműhöz és dekorfestéshez. Bár itt is lehet tükörsima felületet is kialakítani, ha épp erre van igényed. 

Fontos, hogy dizájnban illeszkedjen az enteriőrhöz, mert különben úgy fog kinézni, mintha nem fejezted volna be a lakásfelújítást. 

7. Vízszintes deszka

A deszkaburkolat lehet valódi, lehet laminált vagy vinyl lapokból kialakítva, de lehet csempézve is fahatású lapokkal. 

Nyilván a valódi fa érzetét semmi nem helyettesíti. Érdemes olyankor választanod ezt a dekorációs technikát, ha a fa máshol is megjelenik a lakásban. Legyen szó padlóról, mennyezetről, kandallóról, stb. Használhatod ugyanúgy rusztikus és modern enteriőrben is. 

Érdemes kiegészítened más természetes dekorral, mint pl. a  száraz ágak, virágok, fonott vagy rattan kosarak, gyertyatartók, natúr kerámiák. Jól passzol hozzá a fekete szín is, ezért ilyen lámpákkal, fém kiegészítőkkel is dekorálhatsz. 

8. Lamella

Ha lehet vízszintesen, akkor lehet függőlegesen is faburkolatot használni. A lamellás dekor megoldások nagy népszerűsége abban rejlik, hogy költséghatékonyan  – mondjuk egy dekor falfestéshez képest – és saját kezűleg is meg tudod oldani a kivitelezését. 

A lamellákat egyesével vagy akár 40 cm-es táblákban is meg tudod venni, és mértre vágva felszerelni. Vannak már öntapadós változatok, vagy világítással integrált megoldások is. 

9. Faburkolat

Ha nem a rusztikus deszka, és nem is a lamella, de mindenképpen fa mintát szeretnél, akkor jó választás lehet a furnérozott panel. Ebben az esetben akár egzotikus fafurnérok is szóba kerülhetnek, mert a dizájnban csak a pénztárcád szab határt. A furnért jellemzően egy előre méretre és formára vágott mdf alapra ragasztják rá. Mintafolytonosság esetén van lehetőséged arra, hogy úgy illesztik össze a furnért, mintha egy hatalmas fából lenne az egész felület. Nem olcsó, de különleges hatás érhető el vele.

10. Moha

Gömbmohás, lapos mohás és zuzmós falakat is készítenek, illetve ezek kombinációjából csodaszép és egyedi megjelenésű enteriőrök születnek. Szintén nem a legolcsóbb dekorációs technika, hiszen 50-150.000 Ft között mozog 1 nm ára. Ám biztos lehetsz benne, hogy egy ilyen fallal, vagy akár egy képpel egyedivé teheted a lakásodat. 

11. Növényfal

A növényfalak sokszor élethű műnövényekből készülnek és csak ritkán élő növényből. Remek porfogók, ezért gyakori takarítást igényelnek, és allergiásoknak nem kifejezetten ajánlott egy ilyen dekoráció beszerzése. 

Ám ha nem szenvedsz ettől, akkor érdemes elgondolkodni egy növényfal készítésén. Kaphatók előre gyártott alapok, amire magadnak kell kiválogatni a “beültetendő” növényeket, de komplett növényfal paneleket kkészen is megvásárolhatsz. (Érdemes személyesen megnézni, mielőtt vásárolsz, mert nagyon sok a gagyi műanyag hatású növényfal, ami képen jól mutat, de élőben borzasztó.)

12. Poszter

A fotótapéták lehetnek fotórealisztikusak, rajzoltak, színesek vagy monokrómok. Ha sikerült eltalálnod a lakás hangulatához legjobban passzoló posztert, akkor messze a legkönnyebben kivitelezhető és leginkább stílust meghatározó dekorációról beszélünk.

Ma már kifogyhatatlan dizájnból lehet választani, és akár egyedi fotóról is készítenek egyedi méretű tapétát vagy posztert. Kiválaszthatod a falhoz és a használathoz legjobban passzoló anyagot is, így biztos lehetsz benne, hogy hosszú életű lesz a dekoráció.

13. Fotó

Te még mindig inkább a fényképeket részesíted előnyben a dekorációnál? Semmi gond. Erre is van több leehtőséged az A4 képkereten kívül. 

A hangsúly ebben az esetben a szimmetrián van: egyforma színvilágú és méretű képeket válogass össze a dekorációhoz, így biztosan a lakás hangulatához illő dekorfalat fogod kialakítani. 

Teheted őket keretbe is, felfüggesztheted csipesszel vagy ragaszthatod őket szalagra. A Pinteresten remek ötleteket találhatsz. 

14. Fotófal

A fotófal egy lépéssel több, mint a sotók alkotta dekoráció. Ebben az esetben a hangsúly az egységes megjelenésen van, amivel az egész falat beborítjuk,  és nem feltétlen látszik minden kép teljes méretében. Egy kis emlékhalmaz ez, ami előtt garantáltan minden vendéged elidőzik majd, mire be tudod tessékelni a nappaliba. 

Használhatsz csak fekete-fehér, de akár színes képeket is. Érdemes azonban egy egységes presetet (szűrőt) ráhúzni a kinyomtatandó képekre, hogy a lakás hangulatához legjobban illő összhatást elérjük. Ha nem megy, keress meg egy fotós szakembert, aki segíthet neked ebben. 

15. Műalkotás

Ha mégis maradnál a hagyományosabb faldekorálási technikánál, akkor válassz egyetlen, nagy méretű, elegáns képet vagy plasztikát, amit egy olyan falra teszel, ami központi szerepet tölt be a lakásban. 

Gondoskodj a jó megvilágításáról, hogy kellő kiemelést kapjon. 

Fontos, hogy színben és anyaghasználatban is illeszkedjen az enteriőr stílusához, mert csak akkor lesz hatása a szemlélőre.  

faldekoráció

Képek: Pinterest

Tetszett?

Olvasd el a többi ötletet is a Paneltündértől:

Olvasni jó

Scroll to Top