Otthonok és Kertek

5 tévhit a lakberendezéssel kapcsolatban, amit mindenképp el kell oszlassunk

A neten böngészve és ismerősökkel, ügyfelekkel beszélgetve sokszor tapasztalom, hogy vannak bizonyos tévedések, amelyek a lakberendezéssel kapcsolatban felmerülnek.

Összeszedtünk 5 ilyen tévhitet, amit az alábbiakban eloszlatunk, hogy te is megbizonyosodj róla, érdemes lakberendezőt alkalmazni akár felújítasz, akár építkezel, akár csak felfrissítenéd lakásod.

#1 Tévhit a Lakberendezésről: A lakberendezők csak bútorozzák és dekorálják a lakást.

A magyar „lakberendező” szó sem igazán kedvez e tévhit felszámolásának, a szóból kiindulva könnyen gondolhatunk ugyanis arra, hogy a lakberendező feladata, a lakás berendezése. Önmagában ez viszont egy tévhit.

Ezt a tévhitet tovább erősítik az interneten több helyen keringő cikkek, melyek a lakberendező és belsőépítész közötti különbségeket boncolgatják, sokszor sajnos tévesen, rontva ezzel a lakberendező szakma ázsióját. E cikkek hibásan azt üzenik, hogy felújítás, építkezés koordinálása, a belső tér megváltoztatása, alapszintű műszaki kérdések esetén csak belsőépítész tud eljárni. Nyilván egy építész tudása mélyrehatóbb és szerteágazóbb, ez nem zárja ki azonban, hogy a lakberendező is pontos, precíz és szakszerű belső terveket, részletterveket készítsen.

Az államilag elismert rendszer szerint képesítést szerzett lakberendező ugyanis „képes családi házak, lakások, irodák, üzletek, kisebb szolgáltató egységek belső tereinek megtervezésére funkcionális, műszaki, és design szempontok alapján.

Felel a hangulatteremtésért és térszervezésért. Ezen kívül egyedi beépített bútort tervez, látványterveket készít a megrendelő igényei szerint.

Szakmai partnerként együtt dolgozik társtervezőkkel (pl. építész, statikus, épületgépész-, villamosmérnök), ill. kivitelezési szakemberekkel”. (forrás: 02124001 számú, lakberendező szakmai képzési program)

Mindezzel el is oszlattuk azt a tévhitet, hogy egy lakberendező mást sem csinál, mint színeket és dekorációt, berendezési tárgyakat javasol lakások belső tereihez. Valójában a lakberendező munkája sokkal több, mint dekoráció- és dizájntervezés!

Számíthatsz rá a lakás belső tereinek megtervezésében (térszervezés), különböző műszaki tervek készítésében (világítási terv, gépészeti kiállások), burkolatkiosztási tervekben és akár a kivitelezés vagy a bútorok és egyéb belsőépítészeti tárgyak beszerzésének támogatásában.

Egyes esetekben a tervezés és kivitelezés során szükség lehet építésztervező, statikus vagy egyéb szakipar képviselőjének bevonására.

(Az egyes lakberendezők által kínált, vállalt szolgáltatások a fentiektől eltérhetnek.)

 

tévhit a lakberendezésről lakberendező feladatai
kaboompics

#2 Tévhit a Lakberendezésről: A lakberendező igénybevétele rengeteg költséggel jár

A lakberendezési magazinokban, közösségi médiában megjelenő, lakberendező által kialakított belső terek sokszor luxus ingatlanok, designer bútorokkal, különleges belsőépítészeti megoldásokkal, ritka műtárgyakkal.

Ezek valóban nagyon menő enteriőrök és ezekkel jól be lehet mutatni egy lakberendező képességeit vagy egy szép designt. A lakberendezés azonban nem csak a magazinba illő belső terek kialakításáról szól.

Valójában, és ez talán meglepetésként érhet, egy profi tervező foglalkoztatásával hosszú távon akár pénzt is spórolhatsz.

A lakberendezőnek köszönhetően elkerülhetőek a költséges hibák, felesleges kiadások és lakásodat hosszú évekig elégedetten használhatod.

A tervezők akár kedvezőbb áron is hozzájuthatnak termékekhez, szolgáltatásokhoz, így akár ezzel is spórolhatsz.

lakberendezési tévhit_ világos nappali látványterv
spacejoy on unsplash

#3 Tévhit a Lakberendezésről: Az építészeti tervezők a saját víziójukat tolják, nem a megbízójuk elképzeléseit

A lakberendező alapvető feladata, hogy megértse megbízója, illetve a lakásban lakók igényeit. A végső cél pedig végső soron az ügyfél elégedettsége kell legyen. A tervező feladata, hogy egy praktikus és harmonikus otthon vagy más belső tér szülessen meg a kezei közül

lakberendezési tévhit 3 kis lakás nappalija
spacejoy on unsplash

#4 Tévhit a Lakberendezésről: Ha lakberendezőt veszel igénybe, a régi bútoraidnak menni kell

A modernizálás és a dizájn két különböző dolog. A praktikus és harmonikus belső terek kialakítása nem feltétlenül jelenti azt, hogy eldobjuk a régi holmikat, és a nulláról kezdjük. Nincs azzal semmi baj, ha inspirációt és ötleteket merítünk a modern trendekből és divatból, de a jó dizájn még mindig időtlen. Nem kell feltételen lecserélned a bútoraid vagy falakat, burkolatot bontani, hogy megteremtsd álmaid enteriőrjét. Ha szeretnéd megtartani őket, a lakberendező erre is tekintettel van. Ráadásul a régi és új kombinálásával egyediséget, mélységet adhatunk a térnek, igazán jópofa megoldások születhetnek. Ráadásul napjainkban – a belsőépítészet terén is kifejezetten – előtérbe kerültek a fenntarthatósági szempontok, amelyek alapján szintén törekszünk a használható bútorok, dekorelemek megmentésére.

#5 Tévhit a Lakberendezésről: Mindennek passzolnia kell

A lakberendezés kapcsán szintén sokszor hallott tévedés, hogy egy szobában vagy belső térben mindennek tökéletesen illeszkednie kell. Valójában a túl sok egyezést tartalmazó szoba unalmasnak és egyhangúnak tűnhet. A minták, textúrák és színek keverése érdekes és dinamikus teret hozhat létre.

textúrák, anyagok
kaboompics

Hermány Zsófia ~ ZHEN design lakberendezés és home staging 

zhendesign.hu

hello@zhendesign.hu

További cikkek hasonló témában

Hozzászólások

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Scroll to Top