Otthonok és Kertek

Fedezd fel a 7 zöldséget, amit még decemberben is betakaríthatsz a karácsonyi asztalra

A veteményes még a decemberi hónapban is gazdag termést kínálhat. Annak ellenére, hogy a hőmérséklet lehűlhet és a talaj fagyos lehet, továbbra is bőséges termést találhatunk, ha úgy alakítottuk ki a kertünket, hogy az egész évben termést adjon. Némely kertbarát már az év elején felkészíti a földjét az új évre, majd türelmesen várja a tavaszi újrakezdést. Ugyanakkor nagyon megnyugtató érzés, ha a saját termesztésű zöldségeinket használhatjuk fel az ünnepi étkezésekre, így ezt nem érdemes kihagyni. A fagyok ráadásul sokféle zöldség ízét is fokozhatják, hiszen a keményítőt cukorrá alakítják át, így azok édesebbé válnak.  Bár érezhetjük az ujjaink között a hideget és láthatjuk a saját leheletünket a levegőben, mégis nagyon jutalmazó érzés saját termesztésű zöldségeket szüretelni decemberben.

Milyen növényeket takaríthatunk be ebben a hónapban?

Ehhez csak egy kis előzetes tervezésre van szükség, mivel egyes zöldségek télen hosszú tenyészidőt igényelnek, hogy előtérbe kerüljenek. December hónapban a kerted is bőven hozhat termést, rengeteg növény áll készenlétben a szedésre. Az üvegházban vagy veteményeskertben nevelt cserepes zöldségekkel ezt a listát tovább is szélesítheted, hiszen ezek védelemben nőnek a kemény téli időjárás ellen. Tekintsük át, melyik a hét legjobb zöldség, amit decemberben arathatsz be saját kertedből.

KELBIMBÓ

A karácsony gyakran egyenértékű a kelbimbóval, s ez az az időszak, amely sokak számára az egyetlen, amikor hajlandóak fogyasztani ezt a zöldséget (én nem tartozom közéjük, mert rajongok a kelbimbóért). Ha kelbimbót szeretnél termeszteni, tartsd szem előtt, hogy hosszas növekedési ciklusra van szüksége. A vetés vagy ültetés tavasszal történik, majd a betakarítás ideje kora ősszel kezdődik és tavaszig tart, függően a fajtától. Ugyanakkor télen, különösen decemberben van a legnépszerűbb betakarítási időszak.

A kelbimbó olyan zöldségfajta, melynek ízét a fagy intenzívebbé teszi, ezért ajánlott a betakarítást az első komolyabb fagyig halogatni. A bimbók betakarítása egyszerű feladat: csavarjuk vagy vágjuk le őket a szárról, ha szükséges. Másik lehetőségként pedig teljesen levághatjuk a szárat, így a rügyek hosszabb időn át tarthatók el a szárral együtt.

SÁRGARÉPA

Ha veteményeskertet tervezünk, a sárgarépa termesztésnek a lista élén kell lennie, hiszen megfelelő tervezés mellett akár kilenc hónapon keresztül is betakarítható. A télire szánt sárgarépát közvetlenül a talajba vetjük a nyár közepén, vagy ha csak kis zöldségkertünk van, vagy nincs elég helyünk a talajba történő ültetéshez, akkor mélyebb ládákba is vethetjük. Közepes méretű sárgarépa fajtákat válasszunk, hogy időben megérjenek, és legalább két hónappal az első fagy előtt ültessük el a sárgarépát. Ez garantálja a sárgarépa decemberi betakarítását. Előfordulhat, hogy hasznos ha a tél kezdetén gyapjúval, hálóval vagy szalmával takarjuk le a terményt. Ez segíthet megelőzni a talaj elfagyását, ami korai betakarítást eredményezhet, és elkerülheti a sárgarépa romlását a rendszeres fagyási és olvasztási ciklusok miatt. A betakarítás során egyszerűen húzzuk ki a sárgarépát a talajból egy kerti villa segítségével, ügyelve arra, hogy ne törjön a földbe az értékes növény. A hóember készítése során mind a hosszú, mind a rövidebb sárgarépa tökéletesen megfelel, hogy extravagáns orrot alkossunk neki.

CSICSÓKA

A csicsóka talán nem az a téli termény, ami elsőként eszünkbe jut, de a szakácsok mindig is megbecsülték, és decemberben valamint januárban szüreteltjük. A csicsóka népszerűsége az utóbbi időben növekedett, és várhatóan a következő években előtérbe kerül majd a házikerti veteményesekben. A csicsóka nemesítéséhez ültessük el a növényeket kora tavasszal, a fagyok lecsengése után. Az elültetésük után nem igényelnek nagy gondoskodást, csak nagyon száraz időszakokban kell öntözni őket, mielőtt a késő ősz betakarítását elkezdenénk. A növényeket egyszerűen fel lehet emelni a földből egy villával, és szétválasztani az édes és diós gumókat. Ügyeljünk arra is, hogy alaposan ássuk körbe a területet, hogy megtaláljuk az ott maradt gumókat. A csicsókát jobb gyakran és kis mennyiségben betakarítani, mivel a növények strapabíróak és a szabadban egész télen át tavaszig is kibírják.

KELKÁPOSZTA

Sokféle kelkáposzta termeszthető. Lehetnek vörösek, zöldek vagy kékeszöldek, egyenes vagy göndör levelekkel, magasak vagy alacsonyak. A kelkáposzta egy szuperélelmiszer, tele vitaminokkal és antioxidánsokkal, és egy nagyon egyszerű, gyorsan növekvő zöldség.

A kelkáposztát elsősorban téli növénynek tekintik, de valójában a kelkáposztát egész évben lehet betakarítani, és a hűvösebb hónapokban is betakarítható. Egyszerűen metszőmetszővel vagy vágókéssel távolítsa el a leveleket a tenyér körül, és vágjuk le őket a tövénél.

A legjobb, ha először a legalsó és legkülső leveleket kezdjük begyűjteni, majd felfelé haladjunk a növényen, rendszeresen szüretelve, ami azt jelenti, hogy a növény folyamatosan új leveleket növeszt.

PÓRÉHAGYMA

A póréhagyma olyan zöldség, amely egész télen át megtalálható a veteményeskertben. December a betakarítási időszak a későn érő póréhagymafajtáknál, amelyek tavaszig ültethetők. Ezek a fajták keményebbek és robusztusabbak, mint a korábbi póréhagymafajták. Egy népszerű szívós fajta az óriás Musselburgh póréhagyma.

A metélőhagymát nem nehéz termeszteni. A metélőhagyma magról nevelhető, tavasszal vethető, vagy kertészeti központokból vagy online vásárolt palántákból, és a fagyveszély elmúltával ültethető.

A póréhagyma 150 napig érik, és a legjobb igény szerint betakarítani, ha a szárak átmérője legalább 1-2 hüvelyk. A póréhagymát egy kerti villával óvatosan emeljük fel a földről, nehogy megsérüljenek a szárak.

PASZTERNÁK

A paszternák olyan zöldség, melynek az ízét a fagy mindenképpen feldobja. A növényekben lévő keményítő cukorrá alakul, ha a hőmérséklet fagypont alá süllyed. Ez azt jelenti, hogy a paszternák nagyon édes, és tökéletes minden téli ételhez.

A paszternák termesztésénél türelmesnek kell lenni, a vetéstől a betakarításig sokat kell várni – de megéri. A paszternákot tavasszal közvetlenül a talajba kell vetni. Mindig friss paszternákmagot használjunk, és ne próbáljuk a paszternákot bakonba ültetni és a palántákat a kertbe átültetni. A paszternák nem szereti, ha megbolygatják a gyökereiket, és az átültetés eredményeként a gyökerek kuszák lehetnek a kívánt karógyökér helyett.

Tartsuk őket nedvesen, hogy versenyezhessen a gyomokkal, ahogy nőnek, és várjuk meg, amíg a levelek ősszel elkezdenek pusztulni. Ez a jel a paszternák betakarításának megkezdéséhez. Csakúgy, mint a sárgarépa betakarításánál, óvatosan húzzuk ki a gyökereket a talajból, a betakarítást egész télen folyhat.

BURGONYA TERMESZTÉS KARÁCSONYRA? LEHETSÉGES?

Lehetőség van burgonya betakarítására az ünnepi időszakra is. Ha szeretnéd kipróbálni a burgonyatermesztést karácsonyra, a gumókat nyár közepén érdemes ültetni. Ezt megtehetjük kint a kertben, vagy termeszthetünk burgonyát vödörben vagy nagy cserépben.

A fagyok beköszönte előtt elegendő időnek kell lennie a korai burgonyafajták növekedésére és fejlődésére. Ha hideg éghajlaton élünk, akkor fontolóra veheti a burgonya dézsában történő termesztését, hogy bevihessük beltérbe, például üvegházba, amikor a hőmérséklet csökkenni kezd. Még azután is, hogy a fagy elpusztította a lombozatot, a burgonyát a talajban kell hagyni karácsonykor betakarításra készen.

Fotók: unsplash

További cikkek hasonló témában

Hozzászólások

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Scroll to Top