Otthonok és Kertek

Fenntartható kertet szeretnél? Ezeket tanácsolja a szakértő

Fenntartható kert kialakítása:

Zöld otthon, zöld kert

A klímaváltozás hatásai az elmúlt években egyre érezhetőbbek, nyáron a nagy kánikula miatt sokkal többet kell öntözni, és a kártevők is elszaporodtak az enyhe téli időjárásnak köszönhetően. A pár éve még könnyen kezelhető kertekben egyre több a munka, időnk pedig egyre kevesebb a rohanó világban. De nem lehetetlen olyan kertet tervezni, amely viszonylag kevés energiabefektetéssel is szép marad és a vízszámla sem emelkedik az egekbe – a Dunakert szakértői csapata most elárulja, mire kell figyelni.

fenntartható kert

Kép forrása: dunakertinfo.hu

Fenntartható kert: Megfelelő talajtakarás és rétegrend: akár 80% vizet is spórolhatsz

A fenntartható kert kialakításánál és a kerttervezésnél az egyik legfontosabb kérdés, hogy mennyit kell majd öntözni. Az első lényeges szempont, hogy jól megválasztott növényeket telepítsünk – például, ha nem szeretnénk öntözőrendszert, érdemes szárazságtűrő növényekkel tervezni. Ez azonban még csak a probléma megoldásának kezdete: a rendszeres öntözés ugyanis még szárazságtűrő növények esetén is elengedhetetlen.
A megoldás a megfelelő talajtakarás és helyes rétegrend: ezzel akár az eredetileg szükséges vízmennyiség 20%-a is elegendő lehet.

Így érdemes kialakítani a rétegrendet

Sajnos sok tévhit kering a megfelelő rétegrend és talajtakarás kialakításával kapcsolatban, pedig pár egyszerű szempont betartásával máris gyönyörű eredményeket érhetünk el:

Minőségi geotextília szakszerűen lerakva.

Kép forrása: dunakertinfo.hu

Sokan tisztában vannak vele, hogy a szintezett talajra egy geotextília réteg szükséges, de még mindig gyakran választanak gyengébb minőségű anyagot. Pedig érdemes valóban minőségit választani:

  • A jól megválasztott, szakszerűen lerakott geotextília nagyobb arányban akadályozza meg az öntözővíz visszapárolgását,
  • Akár a gyomosodás 90%-a is megelőzhető vele – így ezzel is kevesebbet kell majd bajlódni,
  • Ráadásul az élettartama is hosszabb, így a nagyobb befektetés hosszú távon bőven megtérül.

Jobb megoldás a fenyőkéreg, mint a kő

Az elmúlt években elterjedt gyakorlattá vált, hogy a geotextíliát kővel takarják. Bár ennek is megvan a maga helye és létjogosultsága, a fenyőkéreg a legtöbb esetben mégis jobb választás. A kő ugyanis nem tartja olyan jól a vizet, mint a fenyőkéreg, ráadásul felforrósodva akár meg is égetheti a növényeket. A fenyőkéreg további előnyei:

  • Nyáron a kiszáradás és forróság, télen a fagy ellen nyújt kitűnő védelmet,
  • 50%-kal csökkentheti a párolgási veszteséget,
  • A talaj Ph-értékére is kedvező hatással van.

Kép forrása: dunakertinfo.hu

Öntöző- vagy csepegtető rendszer: nem mindegy, mikor használjuk

A helyes rétegrend kialakításánál a legideálisabb, ha a geotextília és a fenyőkéreg közé egy csepegtető rendszert telepítünk, ami folyamatosan biztosítja a növények vízellátását. Ha erre nincs lehetőség, akkor a következőkre figyeljünk:

  • Amennyiben van öntözőrendszer a kertben, akkor a legjobb, ha éjszaka működtetjük – így lesz a legkevesebb a párolgási veszteség.
  • Ha manuálisan öntözünk, a kora reggeli és a késő esti időszak a leghatékonyabb, tévhit azonban, hogy napközben nem szabad öntözni – még mindig szerencsésebb ilyenkor, mintha kimarad az öntözés.

Jól elhatárolt ágyások: máris kevesebb a munka

Az öntözés természetesen csak az egyik feladat a sok közül: a gyep nyírása és a növények gondozása is sok energiát vesz igénybe. Nagymértékben megkönnyíthetjük a dolgunkat, ha a pázsitot jól elhatároljuk az ágyásoktól és megfelelő szélességű szegélyt alakítunk ki. Így máris sokkal könnyebb a fűnyírás: csak áttoljuk a fűnyírót a gyepen és meg is vagyunk. Ezután csak a növények gondozása és metszése van hátra, ami jó megválasztott növényekkel csak évi pár alkalommal szükséges.

Milyen növényeket érdemes ültetni, ha nem tudunk sok időt szánni a gondozásukra?

A növények kiválasztásánál arra érdemes figyelni, hogy minél több évelő és akár örökzöld növényt válasszunk, amely télen is díszíti a kertet. Így nem kell minden évben bajlódni az ültetéssel, ami óriási segítséget jelent. Szintén lényeges, hogy megfelelő növénytársításokat válasszunk, olyan növényekkel, amik jól megtűrik egymást.

Hogyan lesz a pázsit is szép?

A zöldellő gyep mindenki álma, azonban sokan mégis küszködnek a fenntartásával. Nagyon fontos, hogy a füvet rendszeresen nyírni kell, hiszen minél magasabb a fű, annál nagyobb részt távolítunk majd el belőle, ami óriási stressz a növény számára. Ha nincs elég időnk a rendszeres fűnyírásra, akkor jó döntés lehet egy robotfűnyíróba befektetni, amely a legkevésbé terheli a pázsitot, és a munka jelentős részét is elvégzi, csak a széleket kell majd utánaigazítani.
A Dunakert kerttervezési szakértői ugyanakkor hangsúlyozzák, hogy bár a robotfűnyíró nagyszerű megoldás, de használatával gyakrabban lesz szükség gyepszellőztetésre, ezt mindenképpen mérlegelni kell a döntéskor. Ugyanígy lényeges tudni, hogy ha a gyepet öntözőrendszerrel öntözzük, az bár nagy segítség a fejlődésében, de a tápanyag gyorsabban kimosódik a földből, ezért nagyobb figyelmet kell szentelni a tápozásnak.

Érdemes szakértőt bevonni a kerttervezésbe

A fenntartható kert megtervezése, kivitelezése nem könnyű feladat, ezért érdemes lehet szakértő tanácsát is kérni, aki felméri a kertünk adottságait, az igényeinket és megalkotja a tökéletes kertet. A Dunakert profi csapata számára a fenntarthatóság, egyszerűség és környezettudatosság központi kérdés, ugyanúgy, mint a megrendelőkkel való közös tervezés is. Ha számodra fontos a fenntartható kert, bátran keresd őket!

 

Nézd meg a többi kerti cikkünket!

További inspirációkért lapozz bele INGYENES e-magazinjainkban!

Kövess minket Facebook-onInstagram-on és TikTok-on!
Oszd meg!

Olvasni jó

Scroll to Top