Otthonok és Kertek

Panellakás átalakítás: Kis lakások új élete

Fedezze fel, hogyan lehet egy panellakásból otthonos kuckót varázsolni. Kis és nagy városokban egyaránt találkozhatunk velük, ideje új szemmel nézni rájuk!

Panellakásokkal hazánkban is számos kis és nagy városban találkozhatunk. Sokan szeretik sokan utálják a kialakítása és megjelenése miatt. Most egy kis lakás átalakításában megnézhetjük, hogy lehet számunkra rokonszenves egy panel megjelenése.

1959-ben kezdték építeni, és 1960 januárjában adták át Sztálinvárosban az első – kísérleti – panelházat, azaz előre gyártott vasbeton elemekből készült épületet Magyarországon. Akár laktunk, vagy jártunk ilyen ingatlanban, mindeniknek meg van a szeme előtt egy panel lakás kialakítása. Ezt könnyedén elfelejthetjük egy kis átalakítással.

panellakás
Dunaújváros, 1965. június 17.
A panelházakhoz készülő térelemekbe fürdőkádat, mosdót, azok külső falára pedig gáztűzhelyet és konyhabútort építenek be a Betonelemgyártó Vállalat Dunaújvárosi Házgyárában, ahol megkezdték az eddigieknél nagyobb lakások építéséhez szükséges nagypanelek és térelemek gyártását. A panelekből és térelemekből a tervek szerint ebben az évben Székesfehérvárott 120, Dunaújvárosban pedig 210 lakást építenek fel.
MTI Fotó: Szilágyi Pál
Győr, 1984. október 27.
Németh Tibor, a győri házgyár munkása, felesége, a Rábatext Győri Textilipari Vállalat szövőnője és gyermekük új otthonukba, a tízezredik OTP-lakásba (Országos Takarékpénztár), egy kétszobás, erkélyes lakásba költözik.
MTI Fotó: Matusz Károly

helySztálinváros, 1959. április 21.
Toronydaruk segítségével emelik be az előregyártott falelemeket a 26. sz. Állami Építési Vállalat munkásai a panelházak építésénél Sztálinvárosban. Az új építési módszer sajátossága, hogy mindössze 5-6 munkás elég az egész épület összeszereléséhez.
MTI Fotó: Balassa Ferenc- https://ritkanlathatotortenelem.blog.hu/2020/10/08/60_eve_panelAkár ha merészebbek vagyunk és a szerkezet engedi könnyedén a szűkös helyiségekből tágas tereket lehet kialakítani. Azonban, ha nem módosíthatóak a lakás helyiségei, kisebb költségvetésből egy élhető, modern teret szeretnénk kialakítani, akkor a következő rész lesz érdekes számotokra.

Ennél a panel lakásnál a helyiségek kialakítása megmaradt eredeti állapotában, a vizes blokkok is maradtak az eredeti helyükön. Kisebb módosítások a közlekedőnél és a konyhánál lettek. Az ajtók és hozzá tartozó falszakasz kivételéve a szűkös és kis tereket is össze tudjuk nyitni és tágasabb hatást érhetünk el vele.

Előszoba átalakulás- PN Interior Design
Konyha átalakítás – PN Interior Design 
Étkező átalakítás – PN Interior Design

A szobák kialakításában, nem történt méretbeli változás, de a világos színek, burkolatok és megfelelő világítás kialakításával sokkal tágasabb és világosabbak lehetnek a szobák. A nagy szoba új elektromos kialakításának köszönhetően akár hálószobaként akár későbbiekben nappaliként is tud működni. A fél szoba pedig egy ideális mini home office-ként is tökéletes lehet.

Félszoba átalakítás- PN Interior Design
Szoba átalakítás – PN Interior Design

Panel fürdőszobáknál oda kell figyelni a közös strangokra, csövekre és a vízórákra is akár kialakításnál is fontos lehet a kialakítás. A fürdőszoba méret egy panelben átlagosan 2x2xm de van ettől eltérés és kiszögelések is lehetnek az esetleges csövek eltakarására. Ebben a lakásban a kád egy praktikusabb zuhanyra ki lett cserélve ezáltal a víz kiállások helyi is módosítva lettek.

Fürdőszoba átalakítás – PN Interior Design

 

Takácsné Présel Nikolett- PN Interior Design –formatervező és lakberendező

www.pndesign-interior.com 

nikolett.presel@gmail.com

Nézd meg a többi kislakás cikkünket!

További inspirációkért lapozz bele INGYENES e-magazinjainkban!

Kövess minket Facebook-onInstagram-on és TikTok-on!
Oszd meg!

További cikkek hasonló témában

Scroll to Top