Otthonok és Kertek

Milyen gyakran kell mosni a ruhákat, törülközőket és ágyneműket?

Milyen gyakran kell mosni a ruhákat, törülközőket, ágyneműket?

Tisztítási tippek a mindennapi ruhák, törülközők és ágyneműk számára.

Meglephet, milyen gyakran kell ezeket valójában mosni!

A túlmosás gyakori ruhahiba, melynek többek között olyan hatásai vannak, mint az energia- és vízszámlák emelkedése, a ruhaszálak elhasználódása és a színek kifakulása. Továbbá, nem csak a textíliák élettartamát csökkenti, de jelentős környezeti hatása is van, hiszen megnöveli a víz- és energiafogyasztást, emellett a gyorsabb kopás miatt több hulladék keletkezik.

FARMER

A túlzott mosás az egyik legnagyobb bűn amit elkövethetsz farmerod ellen, akár prémium minőségű darabról van szó. A javaslat szerint a farmer öltözékünk csak szükség esetén, minden 5-10. viselés után kerüljön a mosógépbe. Az életben mindenhez mértékkel kell hozzáfogni, és ez különösen igaz a farmeraink mosására. Túl gyakori mosás nemcsak a szövetet károsítja, de a környezetre is hatással van.

A textíliák sértetlenségének és színének megőrzése érdekében ajánlatos tisztán, levegőn megszárítani, valamint ellenőrizni kell a mosás szimbólumait a ruhákon, mielőtt mosógépbe tesszük. A farmer szerelmesei le is fagyaszthatják farmereiket, hogy megöljék a baktériumokat anélkül, hogy ki kellene mosniuk.

GYAPJÚRUHÁZAT, GYAPJÚ ÁGYNEMŰ

Akár gyapjút, akár kasmírt mosol, a mosások közötti hosszabb idő létfontosságú a puhaság és a forma megőrzéséhez. Ehelyett azt javasolja, hogy csak minden ötödik viselet után mossuk a gyapjú pulóvereket, mossunk gépi vagy kézi hideg vízben és kímélő ciklusban. Ne felejtsd el, hogy a gyapjútermékeket mindig lapjára kell lefektetni, hogy megszáradjanak, ezzel megőrizzék alakjukat.

RUGALMAS ANYAGÚ TEXTILIÁK LEGGINGSEK

Minden olyan anyag, amely a testhez való alkalmazkodást és a formába visszatérést segíti, legyen az edzőtermi viselet vagy leggings, különös gondosságot igényel a tisztítás során. A rugalmas tulajdonságok megőrzése érdekében óvatos mosási technikákat kell alkalmazni, ezáltal hosszabb ideig élvezzük ezeknek a ruhadaraboknak a kényelmet és a funkcionalitását.

A túlzott mosás hatására az anyag elveszítheti rugalmasságát. Míg az izzadt edzőtermi ruhákat minden viselet után ki kell mosni, az általános hétköznapi ruhadarabokat kímélni kell, csak minden harmadik viselet után mossuk.

MELLTARTÓK

Bár első pillantásra logikusnak tűnhet, hogy melltartóinkat naponta mossuk ki, tekintettel a hosszan tartó testközeli viselésükre, mégsem ez a legmegfelelőbb megoldás. A túl gyakori mosás ugyanis károsíthatja a melltartó anyagát és formáját, így helyette azt javasoljuk, hogy csak 3-4 naponta, vagy szükség szerint mossuk ki őket, meghosszabbítva ezzel élettartamukat és megőrizve kényelmüket.

A kímélő mosószeres kézi mosás hideg vízben az ideális megoldás a fehérneműk anyagának sértetlenségének megőrzése érdekében, hozzájárulva ezzel a hosszabb élettartamukhoz. Amennyiben mégis mosógépet használnánk, ajánlatos a kímélő programot választani, és fontos szabályként megjegyezni, hogy sosem mossuk együtt a törölközőinkkel, mert azok roncsolhatják a finomabb anyagokat.

A melltartók esetében a levegőn szárítás lapos lefektetéssel a legideálisabb megoldás, hiszen így megőrizhető az alsó drót épsége és a rugalmasság. A gépi szárítás, bár gyorsabb, hosszú távon károsíthatja a melltartó szerkezetét, ezzel rontva a viselési komfortot és az élettartamot.

PIZSAMA

Az ágy tisztán tartása alapvető fontosságú a pihentető alvás és az egészséges bőr szempontjából. Sokan vagy nem mossuk ki kellő gyakorisággal az ágyneműnket, vagy épp ellenkezőleg, túl gyakran mossuk ki a hálóruháinkat, ami szintén káros lehet.

A gyakori mosás kifakulást okozhat, és csökkentheti a pizsamaszövetek puhaságát A tiszta környezetben alváshoz hordott pizsamát akár háromszor is viselhetjük mosás előtt, miközben a hideg vízben történő mosás segít megőrizni az anyagminőséget.

Ágynemű

Hetente érdemes áthúzni az ágyat, mindennap alaposan átszellőztetni a hálót, és akár kirázni kicsit a párnákat, takarókat, mert éjszaka a felszínükre hámsejtek, izzadtság és nedvesség kerül.

Törölközők

A törölközőket három használat után kellene cserélni. Hiába jövünk ki tisztán a zuhany alól, az anyagon bőrdarabok maradnak, amelyek meleg és nedves környezetben sokféle baktérium elszaporodását elősegíthetik.

 

 

 

Nézd meg a többi lakberendezési cikkünket!

További inspirációkért lapozz bele INGYENES e-magazinjainkban!

Kövess minket Facebook-onInstagram-on és TikTok-on!
Oszd meg!

További cikkek hasonló témában

Hozzászólások

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Scroll to Top