Otthonok és Kertek

A rendezett otthon titkai

Ahogy egyre inkább melegszik az idő, éledezik a természet, csicseregnek a madarak, otthonunk is egy kis megújulásért kiált. Időszerűvé válik a tavaszi nagytakarítás, az otthonunk rendszerezése.

A rend, a tisztaság kedvező hatással van a hangulatunkra, közérzetünkre is. Ezt biztos érezted már egy-egy nagytakarítás, rendrakás után.

Sajnos azonban a rendetlenség egy szempillantás alatt tudja újra és újra átvenni a terepet, a kupi elleni sziszifuszi küzdelem könnyen a hangulatodra is rányomhatja a bélyegét. A lakásod rendben tartása ezért egyúttal mentális takarítást is jelent.

Cikkünkben összeszedtünk egy pár tippet ahhoz, hogy könnyebb legyen a rendrakás, illetve a rendezett otthon fenntartása.

rendezett otthon nagytakarítás

Miért fontos egyáltalán, hogy rend és tisztaság legyen körülötted?

  • Jobb alvásminőség, stressz csökkentés

Egy rendetlen otthonban előfordulhat, hogy álmatlanul forgolódsz vagy stresszelsz a feltornyosuló tennivalókon szorongva. Egy tiszta és rendezett otthonban a hangulatod is megváltozik, rendezettnek, összeszedettnek, motiváltnak érezheted magad, nyugodtan hajthatod álomra a fejed.

  • Növeli a kreativitást

Az irodákban sem véletlen vezetik be az ún. „clean desk” policy-t. Egy tiszta otthonban, rendezett íróasztalnál a gondolatok is könnyebben áramlanak, ezáltal nő a kreativitás és a produktivitás. A japán rend szakértők szerint ez javítja az otthon energiáinak (a chi-nek) áramlását.

  • Újra felfedezett tárgyak

Előfordulhat, hogy egyszerűen elfeledkezel egy-egy tárgyról. Egy rendrakás során ezek újra a kezünkbe kerülnek, így – szükség esetén – újra fel tudod őket használni. Ha pedig egy szép emlék, fotóalbum kerül elő, az különösen meg tudja dobogtatni a szívünket.

  • Allergének eltávolítása

Egy átlagos otthon rengeteg allergént tartalmaz (por, pollenek, szőr, atkák stb.). Egy nagytakarítás tökéletes alkalom arra, hogy kitakarítsd azokat a helyiségeket is, amelyeket ritkábban használsz, például a padlást vagy a pincét. Ez biztosítja, hogy otthonod egészséges, higiénikus és élhető maradjon.

  • Takarékosság

Egy-egy nagyobb rendrakás alkalmával tudatosulhat benned, hogy a tárgyaid nagy többségét nem is használod, nincs szükséged rájuk, ez elősegítheti, hogy a jövőben tudatosabban vásárolj, kerüld a haszontalan cuccokat.

  • Könnyebb takarítás, a rend fenntartása

A rendszeres rendrakás segítségével otthonod mindig gyönyörűen letisztult, rendezett és tiszta lesz. Ha megszokod, hogy a dolgokat folyamatosan elpakold, illetve szelektálj, a jövőben könnyebben tarthatod majd rendben a lakást.

otthoni rendszerezés konmari

Szabályok, segítő irányelvek a rendszerezéshez, rendezett otthonhoz

Napi életünk során általában az ingóságaink kb. 10 %-át használjuk. Persze vannak olyan tárgyaink, amiket olykor-olykor előveszünk és használunk (pl. sporteszközök, szezonális dekorációk), de nagy százalékuk teljesen haszontalan számunkra.

Létezik több olyan minimalista irányelv, amit hasznos bevetnünk akkor, amikor valóban csak azokkal a dolgokkal szeretnénk körülvenni magunkat, amikre szükségünk van.

  • 90/90 szabály

Joshua Fields Millburn és Ryan Nicodemus, a Minimalisták alkották meg a 90/90-es szabályt, miszerint ha nem vagy biztos abban, hogy valóban szükséged van egy tárgyra, akkor tedd fel magadnak a kérdést: használtam ezt az elmúlt 90 napban? Illetve: használni fogom-e a következő 90 napban?

Ha a válaszod mindkettőre az, hogy nem, ints búcsút neki. Ezek nem kőbe vésett szabályok, inkább csak egy irányelvek. A magam részéről a 90 napot kissé szűkösnek érzem, az 1 éves időtartam számomra életszerűbbnek tűnik.

  • Egy jön, egy megy

Szintén a rendteremtést elősegítő elv: egy jön, egy megy. Vagyis ha veszel egy új cuccot a lakásodba, egynek mennie kell. Persze ez olyan helyzetben tud jól érvényesülni, ha egyébként mindened megvan.

  • Az egy érintés szabálya (the one touch rule)

Ez a rendezett otthon és a folyamatos rend fenntartása érdekében hasznos szabály, vagyis, ha valamit el kellene pakolni, akkor azt, amint megfogtad, pakold is el, ne hagyd későbbre. A szabály alkalmazandóságát a párodra és gyermekeidre is terjeszd ki. Tudom, nem egyszerű…

  • A tároló elv

Dana K. White könyvében (Decluttering at the Speed of Life) vezette be a „tároló elvet”, ami segít határokat szabni abban, hogy mennyi cuccot birtokolj és mennyit tárolj otthon. A mérték igen egyszerű: ha megtelt a gardróbod, akkor ennyi, nincs szükséged több ruhára. Vagyis a tárolóid nagysága szabja meg a birtokolható tárgyak mennyiségét. Ez ugyan sok esetben nem oldja meg a felesleges tárgyak halmozásának problémáját (ti. ha sok tárolód van), de legalább segít rendet tartani.

  • Az öröm elve

Marie Kondo, a híres rendszerező szakértő alapgondolata, hogy amikor rendszerezel kövesd a szíved: vedd kezedbe az adott tárgyat és kérdezd meg magadtól: ez örömet okoz nekem? Ha a válaszod nem, mennie kell.

A fenntarthatósági szempontokat is szem előtt tartva azokat a tárgyakat, amelyekre nincs szükséged adományozd el, hasznosítsd újra más formában vagy akár el is adhatod.

rendezett otthon szelektálás adományozás

Nagytakarítás helyiségenként – a rendezett otthon fenntartásához

Fürdőszoba

A fürdőszobában és a mosókonyhában rendszerint felhalmozódnak a kozmetikumok, krémek, esetleg gyógyszerek (ha itt tárolod őket). Ellenőrizd a szavatosságukat és dobd ki a termékeket. Az üres flakonokat a szelektív tárolóba dobd. A lejárt kozmetikumok veszélyes hulladéknak minősülnek, így azokat a hulladékudvarokban tudod leadni. A gyógyszereket pedig a patikába viheted vissza.

otthoni rendszerezés tárolók dobozok

Hálószoba

A hálószobának nyugalmat kell sugároznia, friss ágynemű, tiszta matrac. Egy nagytakarítás során nézz bele az éjjeliszekrény fiókodba is, ürítsd ki a haszontalan kacatokat.

Gardrób

Az egyik legbonyolultabb és legidőigényesebb feladat a gardrób vagy ruhásszekrény rendezése. Tedd el (dobozba vagy vákumos zsákba) a következő fél évben (szezonban) nem használatos ruháidat. Azok megtartását pedig fontold meg, amiket nem használtál az elmúlt évben.

otthoni rendszerezés gardrób szelektálás

Konyha

A konyhát vélhetőleg rendszeresen takarítod, de a kamraszekrényben könnyen felhalmozódhatnak olyan ételek, amelyek már lejárt szavatosságúak, vagy nem is tudsz a létezésükről. Óriási a kínálat különböző dobozokból, tárolókból, ha felcímkézed őket, könnyebben tudsz majd kiigazodni a szekrényben vagy a kamrában. Egy nagytakarítás alkalmával a hűtőt is érdemes alaposan kitakarítani, leengedni a fagyasztót.

rendezett otthon kamra rendszerezés

Nappali

A nappaliban gyakran kevés a tárolási kapacitás. Így szorítkozz a valóban szükséges tárgyakra. Egy tárolós puff, polcos dohányzóasztal segíthet rendben tartani a takarókat, egyéb napi használatú apróságokat (pl. könyvek, távirányítók).

És ne feledd, akár a pakolást, takarítást is lehet élvezni, hangosítsd fel a kedvenc zenédet és láss neki.

 

Hermány Zsófia ~ ZHEN design lakberendezés & home staging

www.zhendesign.hu

hello@zhendesign.hu

További cikkek hasonló témában

Scroll to Top