Otthonok és Kertek

Falfestés mesterfokon: tippek és trükkök a hibátlan végeredményhez

Mi a módja annak, hogy megújult hangulatot varázsoljunk otthonunknak és új dimenziókkal lássuk el a teret? Egy kis falfestés. Ahhoz azonban, hogy a végeredmény valóban lenyűgöző legyen, nem árt szem előtt tartanunk néhány fontos lépést.

A falfestés egy olyan egyszerűnek tűnő munka, amely számos buktatót rejthet magában. Ahhoz, hogy a falfelületek frissítését gondtalanul végezhessük, elengedhetetlen a megfelelő előkészítés, a bútorok, a padló védelme, a megfelelő eszközök és technikák alkalmazása.

A szín kiválasztása

A festék színének kiválasztása cseppet sem könnyű feladat. A katalógusban egy színes kis négyzet nem tudja hitelesen megjeleníteni a kívánt árnyalatot, és nem mindig könnyű elképzelni a szobát az adott színben csak a katalógus alapján. A festéküzletekben általában kisebb csomagolásban is vásárolhatunk festékeket, úgynevezett festékmintákat. Ez a mennyiség bőven elegendő egy kisebb méretű falfelület festésére ahhoz, hogy megállapíthassa, hogyan fog kinézni az árnyalat a fény alatt, és hogyan illeszkedik a beltér többi részéhez.

A festék színének kiválasztásakor a bútorok mellett az adott helyiség méretét, rendeltetését is figyelembe kell venni. Például szűk terekben ajánlatos világosabb színeket használni, amelyek vizuálisan tágítják azt. Az otthoni irodában a zöld szín megfelelő, ugyanis elősegíti a koncentrációt és a termelékenységet. A kék színt a pihenésre alkalmas helyiségekben használják, mert a tenger békéjére és nyugalmára asszociál.

A megfelelő kellékek beszerzése

A falfestéshez nemcsak a színek kiválasztása, hanem a megfelelő és minőségi eszközök beszerzése is elengedhetetlen. A nem megfelelő szerszámok használata vastag festékrétegeket és egyenetlen bevonatokat eredményez. Olajbázisú festékeknél a természetes szálú ecsetek, míg vízbázisú festékeknél a szintetikus (műszálas) ecsetek használata javasolt. Nagyobb felületekhez klasszikus festőhengert, míg falszélekhez és sarkokhoz mini hengert érdemes alkalmazni. Gondot okozhat, ha a festékbe mártás után nem kerül kiürítésre a henger, mert a falfelület túlságosan átitatódik festékkel.

A tér előkészítése a falfestéshez

Mielőtt bármilyen festéket felvinnénk a falra, gondoskodnunk kell a környező felületek és bútorok védelméről. A bútorokat, padlóburkolatokat és kapcsolókat gondosan le kell takarni, így időt és pénzt spórolhatunk meg a takarítás során.

Erre a célra celofánt, nejlont vagy keményebb kartont használjon. A festésre váró felület alá legjobb, ha régi rongyokat teszünk, ezek felszívják a kiömlött festéket. A rongyok helyett régi újságokat is használhat, de műanyag zacskókat nem, mert ezek nem szívják fel a festéket, csak tovább folyik rajtuk. Ne feledkezzen meg a kapcsolókról és ajtókeretekről sem, ezeket is védeni kell a festéktől.

Ha még új, nem lakott hely festéséről van szó, vagy a felújítás során eltávolították a helyiségből a bútorokat és berendezéseket, a padlót érdemes vastag nejlonnal lefedni, majd ragasztószalaggal rögzíteni.

A falak előkészítése

A környező felületek védelme után, falfestés előtt alaposan elő kell készíteni a falakat. Ha nincsenek szakszerűen előkészítve, komoly következményekre számíthat: leggyakoribb a falak egyenetlensége, valamint a festék leválása, hámlása.

Ezek elkerülése céljából először is el kell távolítani a falakról a szennyeződéseket, például a ceruzanyomokat, a zsíros ételfoltokat, a rovarok nyomait, különösen akkor, ha a falak világos színt kapnak. Ha a falakon foltok maradnak, a festék nem tapad. A tisztítás után várjuk meg, hogy a felületek teljesen megszáradjanak, mielőtt nekilátnánk a festésnek. Amennyiben a helyiség tapétázott, azt is el kell távolítani a falakról.

A falak előkészítésénél a glettelés elengedhetetlen, főleg ha a falak repedésekkel vagy egyenetlenségekkel tarkítottak. A glettelés többletköltséget jelent, de nélkülözhetetlen. A glettmassza segítségével minden tökéletlenséget elfedhetünk, és egy sima alapot hozhatunk létre a festéshez. A nagyobb repedések esetén bandázsoló szalagot is használhatunk a tartósság érdekében. A glettelés két rétegben történik, és az első réteg száradása után finoman csiszolni kell a felületet, hogy tökéletesen sima alapot kapjunk.

A festés folyamata

A falfestést általában a sarkoktól kezdik és a helyiség közepe felé haladnak, mert így sokkal pontosabban kivitelezhető. Így nincsenek látható színátfedések sem. A maximális fedés és a kívánt árnyalat elérése érdekében mindig több rétegben kell festeni. Ehhez türelem szükséges, mert mindig meg kell várni, hogy az egyes rétegek teljesen megszáradjanak. Ha a festék nem szárad meg egészen, leválik, buborékos lesz, és nem fog tapadni.

Szobafestő vagy önálló munkavégzés?

Sokan elgondolkodnak azon, hogy érdemes-e saját kezűleg belevágni a falfestésbe, vagy inkább szakembert hívjanak. A falfestés önálló elvégzése nem igazán kifizetődő, hiszen a minőségi festő szerszámok beszerzése nem olcsó mulatság, nem beszélve arról, hogy az önállóan elvégzett szobafestés során jelentkező esetleges hibák javítása mennyire költséges. Éppen ezért sokan, miután papírra vetik, hogy mennyibe kerül az anyag, valamint a hibákból származó problémák korrigálása, úgy döntenek, hogy a munkát szobafestőre bízzák, aki szakszerűen elvégzi a munkát.

Olvasni jó

Scroll to Top