Otthonok és Kertek

Fenntartható Lakberendezés – Környezettudatosan, otthon is

Sokat hallunk napjainkban a fenntarthatóság fontosságáról.

Akik próbálnak tudatosak lenni e téren, feltehetően szelektíven gyűjtik a szemetet, lekapcsolják a használaton kívüli lámpákat, esetleg biciklivel járnak munkába.

Ezeken kívül is számtalan egyéb módon tehetünk azért, hogy kisebb legyen az ökológiai lábnyomunk.

Az talán kevésbé ismert tény, hogy a fenntarthatóságra a lakberendezésben is törekedhetünk, és ezzel környezetünk védelme mellett egészségünkért is sokat tehetünk.

Mire legyünk figyelemmel egy fenntartható otthon kialakítása során?

Energiahatékony tervezés

Az épületek energiafelhasználása felelős a világ üvegházhatású gázkibocsátásának nagy részéért.

Tudatos építészeti tervezéssel viszont sokat tehetünk azért, hogy az épület a lehető legkevesebb terhet rója a környezetünkre, és nem utolsó sorban a pénztárcánkra.

fenntartható otthon ablakából pár néz kiá

Fűtés / klíma igénybevétele nélkül a kívánt hőérzet elérésében segíthet:

  • ha a nyílászárók jó szigetelést biztosítanak (többrétegűek), illetve megfelelően vannak elhelyezve (pl. kihasználva a napsugarak eltérő szögét télen, illetve nyáron)
  • van lehetőség kereszthuzatot csinálni,
  • a függönyök (black out sötétítők), vagy egyéb árnyékolók, továbbá
  • a szőnyegek is jó hőszigetelők.

A világításra fordított energia megtakarítása érdekében

  • az energiahatékony LED-es izzók használata mellett
  • megfelelő színek választásával tehetünk. A világosabb színek több fényt vernek vissza, míg a sötétebb falú és berendezésű szobák több mesterséges világítást igényelnek.

Az okos otthon megoldások szintén segíthetnek az épület energiájának hatékonyabb és gazdaságosabb felhasználásában.

fenntartható lakberendezés

Fenntartható lakberendezés – környezetbarát anyagok és termékek otthonunkban

A zöld otthon kialakításakor a természetes anyagok használata (pl. fa, gyapjú, természetes kő) kézenfekvő választás lehet. Kedvezőbb, ha azt hazánkban vagy a környező országokban gyártották (pl. a bambusz – ugyan gyorsan megújuló anyag, mégsem biztos, hogy környezetkímélő nálunk alkalmazni).

Léteznek olyan címkék, tanúsítványok, amelyek segítenek beazonosítani a környezetbarát termékeket. Fatermék esetében például az FSC-címke biztosítja, hogy a termékben felhasznált fa fenntartható módon lett kitermelve (pl. az Egger laminált lapjai).

A lentieket keresd, ezek megbízható, valóban fenntartható / környezetbarát termékeket jelölnek.

környezetbarát címkék
zhendesign.hu

Less waste, azaz kevesebb hulladék

A fenntarthatóság egyik alapelve az újrahasznosítás. Ez remekül alkalmazható a lakberendezésben is, hiszen így bizonyos bútordarabok új életre kelhetnek, egy nagyszülőktől örökölt fotel, egy menő szövettel újrakárpitozva – amellett, hogy kedves emlékeket idéz – a szobánk éke lehet. A bútorfestéshez is szuper festékeket lehet már kapni, van amelyiket alapozni sem kell, csak lekened párszor és kész is az új bútorod, ami eddig talán a pincében árválkodott.

modern otthon antik bútor

 

Szerencsére a design iparban is felismerték a környezettudatosság fontosságát és gyakorta alkalmaznak olyan innovatív gyártási technológiákat, amelyek során pl. használt PET palackokat használnak fel, ezzel is csökkentve a környezetterhelést. Ha a fenntartható lakberendezés fontos szempont, érdemes az ilyen bútorokat keresni.

újrahasznosított műanyag székek bútor
Sellex

Értékállóság

Feltételezve azt, hogy a jobb minőségű bútorok vagy háztartási berendezések tartósabbak, ezek választása hosszú távon kifizetődőbb lehet, mind pénzügyileg, mind környezetvédelmi szempontból.

Otthonunk értékállósághoz hozzájárul az is, ha azt nem egy múló divattrend szerint alakítjuk ki, hanem olyan klasszikus, jól bevált elveket, szempontokat követve, amelyek nagy valószínűséggel kiállják majd az idő próbáját.

Egészséges környezet

Egy felmérés szerint egy átlagos amerikai élete 90% -át zárt térben tölti, ahol a szennyező anyagok koncentrációja gyakran ötször magasabb, mint a szabadban. Erre figyelemmel különösen fontos, hogy az otthonunk úgy legyen kialakítva, hogy az nem csupán esztétikai élményt nyújtson, hanem egészségünket is szolgálja.

rossz minőségű beltéri levegőt a magas mérgező kibocsátású termékek, pl. káros vegyszerekkel kezelt bútorok és anyagok okozzák. Hogy ezt elkerüljük, olyan bútorokat, anyagokat (pl. festékek) keressünk, melyek alacsony VOC-kibocsátással (illékony szerves vegyületek) rendelkeznek.

 

légtisztító növények
rawpixel / Freepik

 

A fenntartható lakberendezéshez kapcsolódik az ún. biofil tervezés is. Ez egy olyan tervezési módszer, amely felismerte az igényt, hogy természetes elemeket építsünk be épületeinkbe és belső tereinkbe, ezáltal egészségesebb környezetet teremtve.

természetes fény fontos szempont mind a fizikai, mind a mentális jólétünk szempontjából. Csökkenti a stresszt és növeli a hatékonyságot, kreativitást.

biophil tervezés dolgozószoba sok növénnyel
vector_corp / Freepik

A belső tér jó szellőzése mellett a növények is természetes légszűrőként segíthetik a levegő tisztulását. A fenntartható lakberendezésnek ők is elengedhetetlen kellékei, de nem elhanyagolható dekorációs szerepük sem.

A fenntarthatóságra törekvés tehát, mindamellett hogy bolygónk és a jövő generációk érdekét szolgálja, segíthet otthonunk energia,- és költséghatékony kialakításában, illetve abban is, hogy családunk egészséges környezetben töltse mindennapjait.

Hermány Zsófia – ZHEN design Lakberendezés & Home Staging

zhendesign.hu

Díjmentes előzetes konzultációért (lakberendezés / home staging) foglalj időpontot itt [katt a linkre].

További cikkek hasonló témában

Scroll to Top