Otthonok és Kertek

Lakáseladás magabiztosan? 6 hiba, amit ne kövess el, ha azt akarod, hogy minden simán menjen

Egy lakás eladása nem egyszerű folyamat. Ha jól szeretnéd csinálni, akkor ahhoz idő, energia- és pénzbefektetésre is szükség van. Márpedig ezt mindenképp érdemes jól csinálni, hiszen az ingatlanunk általában az egyik legnagyobb vagyontárgyunk.

Ahhoz, hogy magabiztosan lépkedj a lakáseladás lépcsőfokain, számos tényezőre kell figyelned. Az alábbiakban összegyűjtöttük a legfontosabb buktatókat, amelyek elkerülésével biztosíthatod, hogy az eladási folyamat zökkenőmentes legyen.

1) Még nem hoztad meg a döntést a lakáseladásról

Az egyik leggyakoribb hiba, hogy az eladás előkészületei közben még mindig bizonytalan vagy abban, hogy valóban el akarod-e adni a lakást.

Ez kétségtelenül egy nehéz döntés, hiszen sok szállal kötődünk a lakásunkhoz, ráadásul a továbblépés nehézségei (az új lakás megtalálása, esetleg építkezés) is könnyen eltántoríthatnak.

Fontos, hogy tisztában legyél azzal, hogy milyen célt szeretnél elérni az eladással és megfelelően megalapozd a döntésed. Ez lesz az alapja annak, hogy később kitartóan véghez tudd vinni azokat az eladással járó teendőket, amik ahhoz kellenek, hogy a lehető legjobb feltételekkel értékesítsd a lakásod. Sok felesleges kört spórolhatsz meg magadnak azzal, ha meghatározod a „miért”-edet és ehhez tartod magad.

család tervezgeti az otthonát

2) Nem ismered a piacot

Az eladási ár meghatározásához a helyi ingatlanpiac ismerete kiemelt fontosságú, hiszen ez alapján lehet majd úgy meghatározni az árat, hogy a lehető legtöbbet tudd kihozni belőle.

A sikeres eladáshoz ismerni kell az aktuális trendeket, árszinteket és a keresletet.

Ezen kívül fontos, hogy tudd, melyik célcsoport lehet ideális a lakásod szempontjából, kiket érdemes „megcéloznod” a hirdetéseddel. A célcsoport szerint optimalizált hirdetési anyaggal hatékonyabban érheted el az „ideális vevődet”.

3) Nem készíted fel a lakást (Home Staging)

A lakás állapota és megjelenése alapvetően befolyásolja az eladási folyamatot, a keresletet, illetve a vételárat is. Magyarországon sokan nem ismerik vagy nem veszik igénybe a home staging szolgáltatást, pedig – akárcsak bármely más terméknél – a hatékony ingatlanmarketingnek kereslet- és árfelhajtó szerepe is van.

Az eladásra felkészítési folyamat kétségtelenül sok energiát és munkát igényel, ha erre nincs kapacitásod, akkor add át a feladatot egy home staging szakembernek. A segítségével gyorsan és akár milliókkal többért adhatod el a lakásod.

Egy teljeskörű Home Staging általában a következőket foglalja magába: piacelemzés, célcsoport- és ármeghatározás, felkészítési stratégia, bútorozás, dekoráció összeállítása, költségvetés, a lakás felkészítése a fotózásra, professzionális hirdetési anyag (hirdetésszöveg, alaprajz, profi fotók)

Ha magad szeretnéd intézni a lakás felkészítést, akkor is érdemes legalább egy Home Staging tanácsadást igénybe venni. Sok olyan szempontot tudhatsz meg a szakértőtől, amire te nem gondoltál, vagy nem tartottál fontosnak. Akár milliókban / hónapokban mérhető hasznot is hozhat egy ilyen konzultáció.

Ne hagyd figyelmen kívül a Home Staging fontosságát. Ezáltal a lakásod vonzóbbá válik a potenciális vevők számára, és lehetővé teszi, hogy jobb feltételeket érhess el.

A Home Stager segítségedre lehet a piac feltérképezésében és a reális ár meghatározásában is.

 

home staging eladásra felkészítés konyha dekorálva

4) Hiányoznak a lakás / társasház dokumentumai

Az ingatlanok dokumentumai nélkülözhetetlenek az eladási folyamat során. Győződj meg róla, hogy minden szükséges dokumentum rendelkezésre áll, beleértve az a tulajdoni lapot, az energetikai tanúsítványt, társasházak esetében alapító okiratot, a szervezeti és működési szabályzatot, a házirendet és a társasházi közgyűlés jegyzőkönyveit.

Bizalmat kelt a vevőjelöltekben, ha olyan információkkal is készülsz, mint a közös képviselő elérhetősége, rezsiköltségek, a beépített gépek jótállási jegyei, társasház tervezett beruházásai, megvalósult tervei.

Eladás előtt az alapító okiratban ellenőrizd, hogy nincs-e esetleg elővásárlási jog kikötve a lakótársak javára, vagy valamilyen korlátozás a kiadhatóságra, állattartásra nézve (SZMSZ, közgyűlési határozatok, házirend). Az ilyen rendelkezések könnyen akadályt gördíthetnek a gyors lakáseladás útjába.

5) Túl- vagy alulárazol

Ehhez mindenképp kérd szakember segítségét, hiszen nagyon sok tényező befolyásolhatja a lakás értékét, ezeket mind szükséges mérlegelni.

Túlzott vagy alacsony árral történő hirdetés jelentősen befolyásolhatja az eladási folyamatot. Túl magas ár mellett kevés komoly érdeklődőre számíthatsz, lassabb eladási folyamattal kell számolj és végül valószínűsíthetően csökkentened kell majd az árat. A túl alacsonyan meghatározott kínálati árat pedig a pénztárcád fogja bánni.

ármeghatározás ingatlan vételár lakáseladás

6) Nem kérsz foglalót

Ha már az adásvételi szerződés megkötésénél tartotok, kérd az ügyvéded, hogy kössetek ki foglalót, amely tulajdonképpen az adásvételi szerződés teljesítésére vonatkozó kötelezettség megerősítésére szolgál. Amennyiben az ingatlan adásvételi szerződés teljesül, a foglaló összege főszabály szerint beszámít az ingatlan vételárába. Ha szerződés teljesítése elmarad, akkor az ezért felelős fél az adott foglalót (vevő) elveszti, illetve a kapott foglaló (eladó) kétszeresét köteles megfizetni. A foglaló összege általában 10%, de a felek ettől eltérhetnek (20% feletti foglaló már túlzottnak minősülhet, a bíróság mérsékelheti).

ingatlan adásvételi szerződés

Ahogy látod az ingatlaneladás egy összetett és kellő körültekintést, szerteágazó ismeretet igénylő folyamat, de talán a fenti összefoglaló hasznos támpontként szolgál az eladási folyamat során.

Figyelembe véve, hogy mennyit nyerhetsz egy gördülékeny és sikeres lakás eladáson, érdemes szakember segítségét kérned, akár a lakásfelkészítés (Home Staging), akár az értékesítés lebonyolításában.

Hermány Zsófia // ZHEN design ~ Lakberendezés & Home Staging

hello@zhendesign.hu

lakaseladasra.hu

További cikkek hasonló témában

Scroll to Top